Dünyanın İlk Michelin Yıldızlı Tatlı Restoranının Kurucusu René Frank Patisserie by FoodinliLife’ın Kapağına Konuk Oldu!

Dünya pastacılığı hakkında en yeni detayları mercek altına aldığımız Patisserie by Foodinlife’ın yepyeni içerikleriyle göz dolduran 65. sayısını siz değerli okuyucularımızla buluşturuyoruz. Dünyanın ilk Michelin yıldızlı tatlı restoranlarından birinin ardındaki isim olan René Frank’ı kapağımıza taşıdığımız yeni sayımızda; kendisi ile yıldızlı restoranı CODA Dessert Dining & Bar’a ve kariyerine dair keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yeni sayımızda ayrıca en sevilen kahve noktaları, zincir pastaneler, butik çikolatacılar, patisserie ve brasserie’ler, artizan ekmekçileri ve kruvasan mekanları arasından en dikkat çekenleri sizler için mercek altına aldık. Bu mekanları, lezzetlerini ve sektöre dair görüşlerini; pastry chef’leri, kurucuları ve kurucu ortakları gibi sektör profesyonellerinden dinledik. Bunlarla da sınırlı kalmadık; en nostaljik şeker çeşitlerini kuşaktan kuşağa günümüze taşıyan tarihi şekercileri ve uzun yıllardır tatlılarıyla gönülleri fetheden pastaneleri de söyleşi dosyalarımızda ağırladık.

René Frank
Bu ay Patisserie by FoodinLife’ın kapağına dünyanın en iyi patisserie ve ilk Michelin yıldızlı tatlı restoranlarından biri olan CODA Dessert Dining & Bar’ın yenilikçi şefi ve sahibi René Frank’ı taşıdık. Gault & Millau tarafından 2013 yılında Yılın Alman Pasta Şefi seçilen Frank, 2010’dan 2016’ya kadar da üç Michelin yıldızlı restoran La Vie’nin pasta şefliğini yaptı. Tatlılarında şeker kullanmayan ve ürünlerini beklenenden çok daha sağlıklı hazırlayan René Frank, dünyaca ünlü restoranlardan edindiği deneyim ve uzmanlığıyla CODA Dessert Dining & Bar’da gastronomi tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor. Okuyucularımız yine keyif ve lezzet dolu bir söyleşi ile buluşacak!

Gurmelerimizle İstanbul’un en iyi butik cheesecake adreslerini listeliyoruz!
Klasik Amerikan tatlısı olarak bilinen cheesecake’in kökeni aslında antik Yunan’a uzanıyor. Krem peynir ve yumurtaya, çilekten yaban mersinine, nutella’dan oreo’ya kadar sayısız lezzetin eşlik ettiği cheesecake’ler her damak zevkine hitap ediyor. Değerli gurmelerimizle birlikte her kültürde farklı yorumlanan ama her zaman lezzetli olan cheesecake’lerin İstanbul’daki en iyi rotalarını sizler için belirledik. Bu dosya cheesecake’e olan bakış açınızı değiştirecek!

Butterfly Chocolate ile çikolata serüvenine çıkıyoruz!
Çikolata, enfes kokusu ve tadıyla büyük küçük her yaşta insanın en sevdiği ve motivasyonu artıran lezzetlerden biri şüphesiz. Fakat çikolatalar da kendi içinde kalite seviyesine göre ayrışıyor. Çikolatanın kalitesini ise içeriğindeki malzemelerinin yanı sıra bir de yapım aşamaları belirliyor. Yeni sayımızda, İstanbul’da çikolata dendiğinde akla gelen en önemli markalardan biri olan Butterfly Chocolate’a konuk oluyoruz. Butterfly, çikolataları ile sizi gerçek bir lezzet yolculuğuna çıkaracak!

Sosyal Medya'da Paylaşın