Türk şirketi İş Holding, KFC Türkiye’yi satın aldı, sırada Pizza Hut var

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden olan KFC, 1989 yılında Süzer Grubu şirketleri arasında yer alan Turkent AŞ tarafından Türkiye’ye gelmişti. O günden bu yana el değiştiren ve son olarak Dubai merkezli yatırım fonu Abraaj Capital’in bünyesine kattığı KFC’yi Türk şirketi İş Holding satın aldı.

İşte Dünya’dan Kerim Ülker’in köşesine taşıdığı yazısının tam metni:

“Dünyanın en büyük fast food restoran işletmecilerinden biri ABD’nin Kentucy kentinden yönetiliyor. Kentle adeta özdeşleşen iki markası KFC ve Pizza Hut ile dünyanın değişik coğrafyalarında 44 bin restoranı işleten Yum Brands, Türkiye pazarını da ilk keşfeden global markalar arasında idi.

1989 yılında Süzer Grubu şirketleri arasında yer alan Turkent AŞ tarafından Türkiye’ye gelen her iki marka 2013 yılında ABD’li şirket Yum Brands’a tekrar satılmıştı. 2017 yılında da Dubai merkezli yatırım fonu Abraaj Capital, bu markalardan KFC Türkiye’yi bünyesine katmıştı.

Ancak Abraaj Capital’de yönetim sorunu ve CEO’su Arif Naqvi’nin karşılıksız çek nedeniyle 3 yıl hapis cezası almasıyla bazı varlıklarını satışa çıkarması sonucu KFC ile birlikte fon altında bulunan Türk şirketlerinin kaderi belirsizliğini koruyordu.

Geçtiğimiz günlerde KFC Türkiye’nin resmi sitesinde gördüğüm bir ayrıntı dikkatimi çekti. Genel merkez olarak İş Holding’in adresi verilmişti. Ayrıntıyı daha da araştırmaya başlayınca KFC Türkiye’nin yeni sahibine ulaştım. Türk şirketi İş Holding, KFC Türkiye’yi sessiz sedasız satın almıştı.

Edindiğim bilgilere göre İş Holding, İş Gıda adında bir şirket kurmuş ve KFC Türkiye’yi bünyesine katmıştı.

135 restorantta 2 bin 600 çalışan var

KFC’nin şu anda Türkiye’de 135 restoranı ve 2 bin 600 çalışanı var. Ancak edindiğim bir başka bilgi ise Yum Brands’ın bir diğer markası Pizza Hut’ın da İş Holding bünyesine geçmek üzere olduğu. Eğer o anlaşma da tamamlanırsa, Pizza Hut ve KFC, tekrar bir çatı altında buluşacak.

1950’de temeli atılan İş Holding’in patronu ise İlkem Şahin. Tekstilden inşaata, tarımdan enerjiye kadar birçok alanda faaliyet gösteren şirket, Modern Mensucat Tekstil, Decoria, Akkoç Elektrik ve İnosol şirketleriyle faaliyet gösteriyor.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın