Turizm sektör çalışanları için aşılama başlıyor

Turizm çalışanlarına Covid-19 aşı önceliği tanınmasının ardından Antalya’da çalışmalar başladı. Aşılama için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın web sitesinde açılan randevu portalına yoğun başvuru geldi.

Turizm çalışanlarına Covid-19 aşı önceliği tanınmasının ardından Antalya’da çalışmalar başladı. Turizm çalışanlarının aşılanması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) web sitesinde açılan randevu portalına, kayıtların açılmasının ilk günlerinde yoğun başvuru geldi. Turizm sektöründe çalışanları öncelikli aşılama kapsamına alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektör çalışanları tarafından programla ilgili sorulan soruları internet üzerinden yanıtladı. İlk etapta Güvenli Turizm Sertifikalı ve bakanlık belgeli oteller ile yeme-içme tesisleri personeli, seyahat acentası çalışanları, tur rehberleri ve her servis aracından iki şoförün aşılanacağı açıklandı.

“Sezona güçlü gireceğiz”

Turizm çalışanlarının aşı takviminde öncelikli gruplar arasında yer alması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile yoğun bir görüşme trafiği yürüttüklerini belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı, TGA Üyesi Erkan Yağcı, şöyle konuştu: “Turizm sektöründe faaliyet gösteren çalışan sayısının en yoğun olduğu Antalya’da çalışanların aşı programına alınması için talebimizi Ankara’ya ilettik. Talebimizin karşılık bulması ve turizm planlamalarının başlatılması sektör için çok önemli bir gelişme. Otellerden seyahat acentalarına ve tur operatörlerine her alanda sektörün 2021 sezonuna her anlamda hazır olması ve güçlü girmesi için aşı uygulamaları hızla yaygınlaşmalı.”

Karar sektörü rahatlattı

Turizm sektör çalışanlarının öncelikli olarak aşılanmasının hem sağlık açısından hem de stratejik bakımdan çok önemli olduğuna değinen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Atmaca, bu amaçla başlatılan çalışmanın sektörü birçok açıdan rahatlattığını söyledi. Atmaca, “Aşılamanın sektörde yaygınlaşmasıyla birlikte turizm çalışanlarını güven altına almış olacağız. Bu sayede güvenli turizm koşullarını da daha ileri bir seviyeye taşıyacağız. Bu sayede tesislerimizde gönül rahatlığıyla hizmet verirken dünya pazarındaki etkinliğimizi de sürdüreceğiz” dedi.

Personel kayıt edilecek

Turizm sektöründeki aşılama programı şu şekilde işleyecek: Programa alınan her bir kurumun belirlediği yetkili kişiler sisteme girerek gerekli bilgileri ve evrakı yükleyecek. Daha sonra çağrı merkezi tarafından kontrol ve teyit aramalarıyla kayıt tamamlanacak. Kaydı tamamlanan personel bilgisi Sağlık Bakanlığı’na iletilerek aşılama programına dahil edilecek. İlgili personel daha sonra e-nabız sistemi üzerinden durumlarını takip ederek aşılarını olabilecek.

Aşılanan tesis yayınlanacak

Aşı programından sadece kadrolu personel değil, kurum bordrosunda olmayıp farklı firmalardan hizmet alınan veya stajyer ve işbaşı eğitim kapsamında görevlendirilen personel de yararlanacak. Turizm çalışanlarının aşı programına şu an çalışma durumu askıda olan mevsimlik personel de dahil edilecek. Personel aşıları tamamlanan tesisler Güvenli Turizm Sertifikalı Tesis Sorgulama ekranında yayınlanacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın