Tarihin zengin mirasına aralanan kapı; Beta Yeni Han

Yüzyıllar boyunca önemli ticari faaliyetlere ev sahipliği yapmış ve geçmişte bir dönem kahvenin kavrulduğu yer anlamına gelen Tahmis ismiyle anılmış İstanbul tarihinin en önemli miraslarından olan Beta Yeni Han; Beta Tea’nin aslına sadık kalarak tarihi dokusunu kaybetmeden yürüttüğü özel ve zorlu renovasyon çalışması ile tarihi mirasının devamlılığını sağlıyor.

1671 yılında Abdulkadir Efendi Vakfı tarafından vakfedilen Han,  yüzyıllar boyunca önemli ticari faaliyetlere tanıklık etmiş ve çoğu zaman da ev sahipliği yapmış, sırasıyla Emin Han, Tahmis Han, Hasırcılar Han ve Yeni Han adlarını almış kültürel mirasımız günümüzde Beta Yeni Han adıyla hizmet veriyor. Günümüzün AVM’lerinin ilk hali ve öncüsü olarak tanımlayabileceğimiz Han’lar geçmişteki ekonomik ve sosyal yapıyı şekillendirdiği gibi günümüzde de bulunduğu bölge ve ülkedeki ekonomik, sosyal ve kültürel yapının şekillenmesinde önemli bir rol oynamakta. Geçmişte önemli ticari faaliyetlerinin gerçekleştiği Laleli, Beyazıt, Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa ve Mısır Çarşısı ile aynı konumda yer alan Beta Yeni Han geçmişte olduğu gibi günümüzde de Eminönü bölgesine kattığı hareket ile ekonomik ve sosyal anlamda önemli katkılar sağlamaktadır.

Dünya’nın önde gelen çay firmalarından Beta Tea tarafından yapılan renovasyon ile 2019 mart ayında yeniden kapılarını açan Beta Yeni Han yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmuş durumda. Bu sebepten ötürü bölgeye bir hareketlilik kazandıran Beta Yeni Han çevresindeki işletmelerin ve bölgenin tanınmasında önemli bir rol oynuyor.

Anadolu tarihinde kahvenin kavrulup işlendiği yer anlamına gelen Tahmis kelimesi  ile  kayıtlarda yer alan , o dönemlerde kahvenin İstanbul’da ilk kez kavrulduğu yer olarak düşünülen Beta Yeni Han; renovasyon çalışması sonrasında tarihi dokusunu ve ruhunu kaybettirmeden eski ile yeninin buluştuğu, kültürel değerlerin unutulmadan çağa uygun sunulduğu örnek bir tasarım sergiliyor. İçerisinde yer alan  tarihi  Kahve Fırını ise misafirlerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

Geçmişte kahvenin doğudan batıya açılan merkez şubesi olarak da adlandırılan Beta Yeni Han; bugün misafirlerine 75 ‘in üzerinde dünya çayına ev sahipliği yapan Beta Tea House, tüm dünya kahve çekirdeklerinden kahveler ile Mihrimah Sultan ve Kumda Kahve gibi  geleneksel türk kahvelerini özenle sunan  Ala Kahve Evi, zamansız lezzetleri Belita Baharatçısı, Hacı Ali Lokumcusu, Tarihi Eminhan Börekçisi ve Benuta Artizan Çikolatacısı ile hizmet veriyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın