Şef Tim Briggs’ten Özel Tarifler

Dünyanın önde gelen endüstriyel kakao ve çikolata üreticileri arasında yer alan Altınmarka, dünya çapında 85’ten fazla ülkenin seçkin global markalarına güvenilir çözümler sunuyor.

Avrupa’nın En İyi Çikolata Fabrikası ödülüne sahip olan kakao ve çikolata üreticisi Altınmarka, yıllardır kalitesini korumaya ve sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında özel lezzetler sunan Altınmarka’nın misafir olduğu özel mutfaklardan biri olan Baylan Restaurant’ın inovatif lezzetler sunan şef Tim Briggs, FoodinLife okuyucuları için özel lezzetler hazırladı.

Chocolate Bunny

Malzemeler

500 gr ALT 253

40gr kavrulmuş fındık

30gr kavrulmuş kaju

100gr şeker

10gr Kakao S9

10gr kakao yağı

1gr Maldon tuzu

1 çubuk Vanilya

20 gr ALT 247

Yapılışı

Çikolatayı istenen kalıplama sıcaklığına temperleyin, fındık ve kajuyu 170 derecede yaklaşık 16 dakika fırında kızartın, soğumaya bırakın.

Şekeri ısıtmaya başlayın, fındıklarla birlikte altın rengini alana kadar karamelize edin. Karamelize olduktan sonra bir silpat üzerinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bir karıştırıcıda vanilya kabuklarını, kakaoyu, tuzu ve ALT 253’ü ekleyin, ince pralin elde edilene kadar karıştırın. İstediğiniz kalıba dökün, biz 3 boyutlu tavsan kalıplarını kullanıyoruz ve temperlenmiş çikolatayı ekleyin. Kristalleşmeye bırakın. Kalıptan çıkarın, sonra içine pralini ekleyin ve sertleşmeye bırakın. Düz yüzeyi hafifçe ısıtın ve ardından birbirine yapıştırın.

18-20 derecede muhafaza edebilirsiniz.

Çikolatalı Vegan Yumurta

Malzemeler

1 kg ALT 533

100 gr ALT 565

100 gr ALT 45 Vegan

Yapılışı

Tüm çikolataları istenilen sıcaklığa temperleyin, kalıbı biraz kakao yağı ve istediğiniz renkle süsleyin. ALT 533 kalıbını kullanarak istediğiniz büyüklükte yumurtaları kalıba koyun, kristalize edin ve kalıptan çıkarın.

Yumurtaların içi için bir fritür kalıbı kullandık ve bunun için yulaf sütünden ALT 565’i ve ALT 45 Vegan’ı kullandık. Yumurtaları birbirine yapıştırmak için içine fritürü ekleyin, yumurtanın bir tarafını ısıtın ve kapatın.

18-20 derecede muhafaza edebilirsiniz.

Sosyal Medya'da Paylaşın