“Pandemiden güçlenerek çıktık”

Türktatlıcılığının 157 yıllık geleneği Hafız Mustafa 1864, değişen müşteri alışkanlıklarını takip ederek satış kanallarını dijitalleştirdi. Markasının yarıyı ldeğerlendirmesini yapan Hafız Mustafa 1864 Yönetim Kurulu Başkanı Avni Ongurlar, “Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını bizleri de derinden etkiledi. Turist sayısında yaşanan düşüşler ve kısıtlamalar satışları durma noktasına getirdi ancak pandemi öncesinde başlattığımız dijitalleşme çalışmalarımızla hızla toparladık” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türk gıda sektörünü de olumsuz etkiledi. Ülkemize gelen turist sayısının kısıtlamalar nedeniyle önemli ölçüde düşmesi, sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar perakende satışını olumsuz etkilerken, satış kanallarında dijitalleşmeyi başaran markalar süreçten yara almadan çıkmayı başardı.

Satış kanallarında dijitalleşmesini başarılı bir şekilde gerçekleştiren 157 yıllık Hafız Mustafa 1864’ün Yönetim Kurulu Başkanı Avni Ongurlar, pandemi öncesi başlattıkları dijital dönüşümün faydalarından bahsederek, 2021 yılının ilk yarısını değerlendirdi.

“Misafirlerimiz bize gelemiyorsa biz onların ayağına gideriz”

Ürünlerinin birer kültür elçisi olduğunu belirten Avni Ongurlar, “Pandemi öncesinde dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimiz 157 yıllık Türk tatlıcılık geleneğinin tadına bakma fırsatı yakalıyordu. Küresel salgın önce yabancı misafirlerimizin ziyaretlerini engelledi. Ardından kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasaklarının başlaması yerli misafirlerimizin de gelişini zorlaştırdı. Satışlarımız önemli bir ölçüde düştü. Salgından önce uygulamaya koyduğumuz dijital satış platformumuzu güncelleyerek daha yaygın ve kolay şekilde kullanılmasını sağladık. Avrupa’ya 1 gün, Amerika ve diğer kıtalara en geç 3 işgününde ulaşan bir kargo sistemi kurduk. Böylece misafirlerimiz bize gelemese de biz ürünlerimizi onların ayağına götürdük. Ülkemizin her yerine de gönderim yaptık. Paket gönderiminde 2020’nin ilk 6 ayı ile 2021’i karşılaştırdığımızda yüzde 60 büyüme gerçekleştirdik. E-ticaret getirileri ciromuzun yüzde17’sini karşıladı. Böylece üretim rakamlarımız 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 25’lik artış gösterdi. Normalleşmenin yaşanmasıyla perakende satışlarımız da eski seviyelerine döndü. Dükkânlarımızdaki eski neşeye kavuştuk” ifadelerini kullandı.

“Pandemide tadilat çalışmalarımızı tamamladık”

Krizi iyi yönetmek için bir dizi kararlar aldıklarını belirten Ongurlar, “Pandemi dönemini iyi yönetebilmek için bir dizi kararlar aldık. Şubelerimiz İstanbul’un en değerli lokasyonlarında yer aldığından kira maliyetlerimizde mücbir sebep nedeniyle mülk sahipleriyle görüşmeler yaptık. Stoklarımızda oldukça fazla ürün kaldığından, uzun soluklu çalıştığımız tedarikçi firmalar ile görüşüp, stok iadesinden, fiyat indirimine kadar tüm seçenekleri değerlendirdik. Zamanı iyi değerlendirmek için tadilat isteyen tüm şubelerimizde yenileme çalışmaları yaptık. En kötüsüne hazırlandık. Daha iyisinin olması için durmadan çalıştık. Pandemiden güçlü çıktık” dedi.

“Şube sayımızı arttırdık”

2021 yılının ilk 6 ayında Antalya ve İstanbul’da online ve perakende satış yapabilecekleri iki şubeyi devreye aldıklarını belirten Avni Ongurlar, “Antalya ve İstanbul, Kağıthane’de online ve perakende satış yapabileceğimiz iki şubemizi devreye soktuk. Ayrıca İstanbul Galataport’ta şubemiz Eylül ayında açılıyor. Yurtdışında da şubelerimizin sayısını arttırmayı hedefliyoruz. Pazar araştırmalarımız sonucunda hedeflediğimiz ülkelerde şube açmak için İngiltere, Almanya, Katar ve Mısır’dan yatırımcılarla görüşüyoruz. Hafız Mustafa 1864’ündoğrudan yatırımı olacak şubeler konusunda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın