Neolokal’den dünyanın ilk gastronomi deneyim NFT’si

The Worlds 50 Best Restaurant listesinde en iyi 110. restoran olanNeolokal dünyanın ilk NFT gastronomi deneyimlerinden birine imza atıyor. 2014’te İstanbul Salt Galata’da serüvenine başlayanNeolokal’in kurucu şefi Maksut Aşkar kendi elinden tariflerini uyguladığı tabaklarını internet dünyasına uyarlayıp NFT’ye dönüştürdü. Türkiye’nin ilk NFT ajansı Tooken.io tarafından projelendirerek uluslararası NFT pazar yeri OpenSea’de yerini alan koleksiyon, gastronomi dünyasının ilklerinden biri olma özelliğini taşıyor.

İnternet dünyasında yeni bir çığır açan, dijital koleksiyonerlik kavramını tanımlayan NFT yani Non-fungible token (eşi bulunmayan dijital varlık) artık dijital dünyanın her yerinde. Anadolu lezzetlerini çağdaş bir anlayışla sunan, her tabaktaki farklı malzemeyi tane tane işleyen Neolokal kendisiyle ilgili yapılan ‘tabakları sanat eseri’ gibi benzetmesinin adımlarını detaylandırıp NFT’lemeyi başardı.

Esere sahip olana özel deneyim

Klasik olmuş beş tabağı; Kadınbudu, Sardalya, İmam Bayıldı, Humus ve kereviz böreğini dönüştürüp satışa çıkaran marka açılış fiyatı olarak 0.5 ETH yani yaklaşık 1600 dolardan belirleyip 90 gün boyunca açık arttırmaya sunuyor. NFT’lerin sahipleri, onlara özel eşsiz NFT’lerin yanı sıra farklı imtiyazlar da elde edecek. NFT’lerin sahipleri, hem sahip oldukları tabağın tarifine sahip olacak, hem de bu tabağı Neolokal’de Maksut Aşkar ile birlikte yaparak eşsiz bir deneyim yaşayacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın