‘’MİMARİ VE ŞARAP’’ Günleri, İspanyol Şarapları İstanbul’da Gerçekleşti

İstanbul Cervantes Enstitüsü tarafından 14 ve 15 Mart tarihlerinde, Barceló İstanbul’da düzenlenecek olan “Mimari ve Şarap” günleri, İspanya’nın önemli şarap imalathanelerine, mimari hikayelerine ve birbirinden lezzetli şaraplarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Etkinlik Programı

  1. Gün Martínez-Bujanda Ailesi

Etkinliğin ilk gününde Martínez-Bujanda Ailesine ait olan şarap imalathanelerinden Finca Antigua, Finca Montepedroso ve Viña Bujanda sunumları Mimar Diego Llorente Domínguez tarafından yapılacak. Ticaret Müdürü Diego Martínez ise konuklar ile şarap tadımını gerçekleştirecek.

130 yılı aşkın bir süredir devam eden bir şarapçılık geleneğine sahip, 5 farklı şarap imalathanesi bulunan Martínez-Bujanda ailesinin felsefesi, etkinliğin özünü şöyle açıklıyor:

‘’Geleneğe saygı, yeniliğe bağlılık.’’

Şaraphanelerin en moderni olmanın yanı sıra çevre ile mükemmel bir uyum içinde olan, zerafet ve sadeliğin simgesi Finca Montepedroso şaraphanesi, damakta taze, meyvemsi bir tat bırakan Verdejo üzümlerinin yetiştiği Rueda bölgesi geleneklerine yakından bağlıdır.

Malzemelerin doğallığı göz önünde bulundurularak tasarlanan Finca Antigua şaraphanesi, teknolojik yenilikleri bünyesinde barındırırken zanaatkâr şarap üretimine olan saygısını da aynı çizgide korumaya devam ediyor. Şaraphanenin La Mancha bölgesine olan bağı ise, bölgenin Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Viura ve Moscatel gibi, şaraplarına muazzam değer katan yüksek kalitede çok çeşitli üzümlere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Etkinliğin ilk günü, küçük ve eski bir şarap imalathanesinin genişletilip, sade ve minimalist çalışmaların, çevre koşullarına uyarlanması sonucunda oluşan Viña Bujanda şaraphanesi sunumu ile sona erecek. İmalathanenin Tempranillo üzümünden elde edilen şarapları ise, Rioja bölgesinin mükemmelliğinin bir yansımasıdır.

 

  1. Gün Valdemonjas Şaraphanesi

Etkinliğin ikinci gününde, sahipleri Alejandro Moyano ve Charo Agüera’nın bir hobi olarak başladıkları ve 2016’da iki Architizer A+ mimarlık ödülüne layık görülen Valdemonjas Şaraphanesi katılımcılar ile buluşuyor. Şarapların sunumunu, şaraphanenin sahipleri Alejando Moyano ve Charo Agüera üstlenecek.

Yakın geçmişine rağmen şimdiden çok sayıda degüstatör tarafından büyük beğeni toplayan imalathanenin mimarları Ana Agag ve Silvia Paredes, sürdürülebilirliğe yönelik mimari duruşları ile sıfır karbon ayak izi sürecinde, belirgin bir rol oynuyor.

Etkinlik Detayları

Etkinliğin dili İspanyolca olup simultane olarak Türkçe’ye çeviri yapılacaktır. 19.00-21.00 saatleri arasında yapılacak ‘’Mimari ve Şarap’’ etkinliğinin detaylarına İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün internet sitesinden erişebilir veya rezervasyon için infoest@cervantes.es adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Adres: Kocatepe, Abdülhak Hamit Cd. No:25, 34437 Beyoğlu/İstanbul

Sosyal Medya'da Paylaşın