Michelin’den Moskova’ya 9 yıldız birden!

Michelin Rehberi, dün gerçekleşen görkemli bir törenle Moskova’nın yıldız alan restoranlarını açıkladı. Daha önce The World’s 50 Best Restaurants listesinde yer alan Twins Garden ve Artes iki Michelin yıldızına birden layık görüldü. Geceden toplamda 9 ödülle ayrılan Moskova, böylece gastronomi dünyası için önemli bir başkent olma iddiasını bir kez daha yineledi.

Kremlin’e yakın bir konser salonunda gerçekleşen törene katılan Moskova Belediyesi Başkanı Sergei Sobyanin, bu gelişmeyle birlikte şehrin daha çok turist çekeceğini umut ettiğini belirtti. Twins Garden’dan Ivan Berezutsky, “Rusya’ya gelip hepimize inandığınız için teşekkürler. Bugün tüm restoran sektörü için tarihi bir olay. Moskova gerçekten dünyanın gastronomi başkentlerinden biri haline geldi” dedi.

Bir yıldızla ödüllendirilen restoranlar arasında, Moskova’nın panoramik manzarasına sahip olan White Rabbit yer aldı. Rus restoran uzmanı Gennady Josefavichus verdiği demeçte, “Bu, Rus restoran endüstrisi için yeni bir dönem. Daha önce, restoran endüstrimizde bir boşluk vardı. Kendimizi değerlendiriyor, alkışlıyorduk. Ama artık birçok ülkede çalışan dünyaca ünlü bir sistemimiz olacak” şeklinde konuştu.

Dün gecenin ardından Rusya, Michelin rehberine sahip 35. ülke oldu ve Moskova, eski Sovyetler Birliği’nin yıldız verilen ilk şehri oldu.

2 yıldız alan restoranlar; Artest – Küçük restoranın çok özel tasarımı sayesinde yemek tutkunlarına görsel ve sürükleyici bir deneyim sunan Artem Estafiev’in Şef masası, fermantasyona, zıt tatlara ve son derece değişken dokulara odaklanıyor.

Twins Garden – İkiz kardeşler Ivan ve Sergey Berezutsky, Moskova’daki sıradan deneyimlerden tamamen farklı bir deneyim sunuyor. Burada şefler, Rusya’dan çeşitli yerel ürünleri zenginleştirirken bilim ve doğanın ortak yaşamını savunuyor ve vejetaryen ve sürdürülebilir yiyecekleri vurguluyor.

1 yıldız alan restoranlar; Beluga – Kızıl Meydan yakınlarındaki Ulusal Otel’de bulunan Beluga, Rusya’nın tamamında en iyi havyar ve votka seçeneklerinden birini sunuyor. Gurmeler, bu tarihi mekanın otantik ruhunu yaşarken, şef Evgeny Vikentiev’in zarif ve zarif mutfağını keşfedebilir ve tadını çıkarabilirler.

Biologie – Şef Ekaterina Alehina, konuklarına organik ürünlere odaklanarak sürdürülebilirliğe güçlü bir vurgu yaparak kişisel bir mutfakta bir yolculuk sunuyor. Şefin sanatçı kişiliğini, kendi yaptığı tablolar ve kendi yaptığı mobilyalarla dekore edilmiş restoranda da bulabilirsiniz.

Grand Cru – Birinci sınıf modernize edilmiş klasik Fransız mutfağı ve Moskova’daki en iyi şarap listelerinden birini sunan rahat bir atmosfere sahip mekanda Alsas şefi David Hemmerle, Moskova’ya keyifli bir Fransız inceliği getiriyor.

Sakhalin – Görkemli bir binanın 22. katında yer alan Alexey Kogay’ın mutfağında, aynı adadan yakalanan ürünler de dahil olmak üzere Rusya’dan gelen birinci sınıf deniz ürünlerinden oluşan hoş bir seçki bulunur. Bu zarif ve modaya uygun restoran, şehrin etkileyici bir manzarasını da sunmaktadır.

Savva – Şef Andrei Shmakov, zarif bir Rus mutfağı sunmak için klasik teknikleri ve modernizmi kullanıyor. Restoranın zarafeti ve kaliteli hizmeti, burayı Moskovalı gurmeler için kaçırılmaması gereken bir yer haline getiriyor.

Selfie – Şef Anatoly Kazakov, modern gastronominin ön saflarında yer alan iyi bir şef. Bu restoran, şefin teknikleriyle en iyi şekilde yükseltilmiş, ana yıldızların malzemeler olduğu yaratıcı yemekler önermektedir.

White Rabbit – Şef Vladimir Mukhin’in yemekleri, panoramik cam tavanın sunduğu harika manzara kadar etkileyici. Bu genç şef, yerel ürünleri nasıl zenginleştireceğini bilen, kişisel olduğu kadar modern bir mutfağın keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Restoranda keşif ve nostalji arasında bir deneyim sunuluyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın