Mezopotamya’nın meşhur lezzet elçileri, Gastronometro’da iftar sofrası kurdu!

Metro Türkiye’nin gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun geleneksel iftar sofrası, dün akşam özel bir davetle Mezopotamya’nın tarihi üç şehrinde yöresiyle özdeşleşen, lezzetleriyle efsaneleşen dört ünlü mekanın yemekleriyle kuruldu.

Metro Türkiye tarafından Türk mutfağını korumak, geliştirmek ve bu toprağa özgü yerel değerleri gastronomi dünyasıyla buluşturmak amacıyla kurulan Gastronometro’da, dün akşam geleneksel iftar yemeği düzenledi. Ev sahipliğini Gastronometro’nun, organizasyonunu ise Sözen Organizasyon’un üstlendiği geleneksel buluşmada, HORECA sektörünün ünlü isimleri bir araya geldi.

Mezopotamya’nın tarihi üç şehrinin lezzetleriyle tüm Türkiye’ye nam salan Gaziantep Mutfak Sanatları Merkezi’nden Doğa Çitçi, Elmacı Pazarı Güllüoğlu’ndan Murat Güllü, Cevahir Han’dan Cevahir Asuman Yazmacı ve Hatay Sultan Sofrası’ndan Mustafa Tansal’ın özel menüleriyle iftar sofrası kurduğu geceye, başta gastronomi profesyonelleri olmak üzere çok sayıda davetli katılım gösterdi.


Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng

İftar davetini gerçekleştirmiş olmanın verdiği mutluluğu dile getiren Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, gecenin mimari ortağı Gökmen Sözen’e, özel yemekler hazırlayan ustalara ve tüm davetlilere teşekkürlerini iletti. Geceye dair duygularını paylaşan Doğa Çitçi, Murat Güllü, Cevahir Asuman Yazmacı ve Mustafa Tansal ise Ramazan ayının birleştirici atmosferinde bir araya gelmenin kendileri için büyük anlam taşıdığını dile getirirken, iftar organizasyonundaki emekleri için Metro Türkiye’ye, Gastronometro’ya ve Sözen Organizasyon’a teşekkürlerini sundu.

Gastronometro’nun geleneksel iftar yemeğini bu yıl, Şanlıurfa, Hatay ve Gaziantep’te yöresiyle özdeşleşmiş lezzetler sunan mekanların ustaları hazırladı.


Cevahir Han Restaurant – Asuman Cevahir Yazmacı

Şanlıurfa’nın meşhur köftesi masluka lezzet severleri büyüledi!
Geçmişi 12.000 yıla uzanan, Şanlıurfa’nın kültürünü ve medeniyetini tüm dünyaya duyurmayı kendilerine ilke edinen Cevahir Han Restaurant’tan Asuman Cevahir Yazmacı ve Şef Ali Keskin, gecede borani, ekşili dolma, çiğ köfte, ağzı açık, masluka ve şıllık tatlısı ile Şanlıurfa rüzgârı estirdi.


Hatay Sultan Sofrası – Mustafa Tansal

Hatay’ın kâğıt kebabı damaklarda iz bıraktı!
Lokanta konseptinde sayısız tadı bir araya getiren, yöresel yemeklerin mütevazı adresi Hatay Sultan Sofrası’ndan Mustafa Tansal ve ekibi, Gastronometro iftarında oruk, zahterli salata, kâğıt kebabı, humus ve aşur ile lezzet şöleni yaşattı.


Mutfak Sanatları Merkezi – Doğa Çitçi

Gaziantep’ten ayvalı ekşili taraklık lezzetiyle büyüledi!
Gaziantep mutfağının kebap, ciğer veya lahmacundan ibaret olmadığını vurgulayan, aksine sayısız lezzeti özgün ve modern sunumlarla ortaya çıkaran Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) ile meşhur gastronomisini zirveye taşıyor. Merkezden geceye katılan Şef Doğa Çitçi ve ekibi, iftar gecesi için muhammara, Firik pilavı, ayvalı ekşili taraklık, öcce ve bahar cacığından oluşan özel bir menü hazırladı.


Elmacı Pazarı Güllüoğlu – Murat Güllü

Hakiki Gaziantep baklavası çıtırtısı ve lezzetiyle yine tam not aldı!
Serüveni 1871 yılında Gaziantep’te başlayan Elmacı Pazarı Güllüoğlu, ustalığını kuşaklar boyu devam ettirerek bir markaya dönüştü. Türkiye’de baklava denince akla ilk gelen isim olan Güllüoğlu’ndan Murat Güllü ve ustaları ise iftar sofrası için havuç dilim baklava, bülbül yuvası, şöbiyet ve fıstıklı dolma yaptı.

Sosyal Medya'da Paylaşın