Kurumsal Yemek Pazarına 65 Milyon Dolarlık İnovatif Buluş

Yeni ofis düzeniyle birlikte değişen çalışan gereksinimleri ve artan maliyetlerin öğle yemeği giderlerini ağır bir külfet haline getirmesi, şirketleri çıkmaza sürükledi. İşverenler uzun süredir, öğle yemeği sorununu daha az harcayarak çözebileceği ve aynı zamanda çalışanlarını da mutlu edebileceği alternatif yollar arayışında. Dünyanın en iyi ofis tasarımlarına sahip sektör devlerinden esinlenen Meal Box, bir ilke imza atarak “Ofis Restoranları” kavramını Türkiye’ye taşıdı. Geleneksel yemekhaneleri tarihe gömecek sistem, 1.5 milyon kişiye istihdam sağlayan kurumsal yemek pazarına 65 milyon dolar ekstra kazanç sağlayacak. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un en kalabalık plazalarından birinde hizmete giren “Ofis Restoran”, zarar ettiği için atıl hale gelen yemekhanelerin dönüşümü için ilk örnek.

Bazı şirketler ofise dönmeyi zorunlu tutsa da esnek çalışma sistemini kalıcı hâle getiren şirketlerin sayısı oldukça fazla. Klasik düzende devam etmek isteyen kurumlar, çalışanları için birçok yaratıcı teşvik sunsa da artık kimse haftanın beş günü ofise gitmek istemiyor. Bu durum, çalışanların yan haklarına ilişkin düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Yan haklar arasında gündemi en çok meşgul edense öğle yemeği konusu. Enflasyona yenilen yemek kartları, pahalanan restoranlar, ucuz ama kalitesiz alternatifler, kapanan yemekhaneler ve son zamanlarda çalışanların çok daha talepkâr oldukları sağlıklı beslenme isteği, işvereni zora soktu. 10 yıla yakın süredir kurumsal yemek hizmeti sunan Meal Box, Premier Kampüs Ofis’te açtığı restoranla Türkiye’yi ilk kez “Ofis Restoran” kavramı ile tanıştırdı. Bu restoranda çalışanlar, dünya mutfaklarından seçtikleri gurme lezzetleri canlı müzik eşliğinde yiyorlar.

Konu artık basit bir öğle yemeği ihtiyacı olmaktan çıktı
Meal Box CEO’su Murat Demirhan, “Çalışanların ‘Bugün ne yesem?’ sorularıyla bundan yaklaşık 10 yıl önce başlayan kriz, Meal Box’ın doğmasına sebep oldu. Pandemide şirketlerin restoranını kapatması, evden çalışma sistemine geçilmesi ve hijyen endişesiyle dışarıdan yemek siparişine mesafeli durulması gibi nedenlerle paketli yemek hizmeti altın çağını yaşadı. Özellikle son iki yılda ofislerin doğası da değişti. Paketli yemek modelinin yeterli olmadığını gördük. İhtiyaca, talebe uygun çözümler geliştirmeye odaklandık. Türkiye’de bir ilk olan ‘Ofis Restoranları’ projesini hayata geçirdik” dedi.

Standart yemekhaneler tarihe gömülecek
Demirhan, Ofis Restoran sayesinde klasik tabloid menülerin, uzun yemek kuyruklarının, sıkıcı yemekhane atmosferinin tarihe karışacağını söylüyor. Meal Box’ın yüksek teknolojiyle donatılmış, hijyenik ve modern mutfağında yetenekli şefler tarafından hazırlanan 5 farklı zengin içerikli menü, Meal Box’ın çalışanları tarafından iş yeri yemekhanesine getirilerek porselen tabaklarda çalışanlara sunuluyor. Haftada bir kez yapılacak canlı müzikle de çalışanların keyifli vakit geçirmesi sağlanıyor. Murat Demirhan’a göre ofis restoranları, yakın gelecekte birçok şirketin kurumsal kimliğinin temel bir parçası haline gelecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın