Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’un Cluster Executive Şef’i Varol Nalcı: “Menü tasarlarken coğrafyamızın ürünlerini ve bölgenin üreticilerini desteklemeyi ön planda tutuyoruz”

Bodrum yarımadasının en bakir yerinde konumlanan, Gökova Körfezi kıyılarında 70 bin metrekarelik alanda konumlanan Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, misafirlerine otel olanaklarında nasıl unutulmaz anlar yaşatmak istiyorsa plajıyla ve gastronomik deneyimler sunduğu mutfaklarıyla akılda kalıcı olmak istiyor. 5 yıldızlı lüks bir tatil köyü olan Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’un Cluster Executive Şef’i Varol Nalcı otel bünyesindeki dünya mutfaklarını ve yaz sezonunda misafirlerine neler hazırladıklarını anlattı.

Mesleğe 1997 yılında İzmir Hilton’da stajyer olarak başlayan 40 yaşındaki şef Varol Nalcı; Adana Hilton’un açılış kadrosunda yer aldıktan sonra, Robinson Select Maris ve Lykia World Ölüdeniz’de Executive Sous Chef olarak görev aldı. 2013 yılında Marriott işletmesi olan Renaissance İzmir Hotel’de 9 yıl boyunca Executive Chef olarak çalışan Nalcı, 2022 yılında Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum ailesine katıldı.

Asya mutfağından İtalyan mutfağına zengin seçenekler

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da her damak tadına hitap eden ve zengin mutfak seçenekleri sunduklarını anlatan Nalcı, “Asya-Pasifik mutfağının egzotik tatlarını sunduğumuz Saigon Restaurant’ımız, Ege mutfağının en özel lezzetlerini, akşamları canlı fasıl müziği eşliğinde ikram ettiğimiz özel mezelerimiz ile Barbarossa Beach Restaurant, İtalyan lezzetlerinden örnekler sunan Mamma Drau, Türk mutfağına modern yorum katarak konuklarımıza hizmet verdiğimiz Olives Restaurant ile hizmet veriyoruz.

Aynı zamanda Meksika’nın yerel ve en özel tatlarını misafirlerimizle buluşturduğumuz Cabana Cucina Restaurant’ımız ile de konuklarımıza lezzet dolu saatler yaşatıyoruz” diyor.

Menülerini nasıl tasarladıklarını anlatan Varol Bey, “Menü tasarlarken coğrafyamızın ürünlerini ve bölgenin üreticilerini desteklemeyi ön planda tutuyoruz. Barbaros Farm’da bir bahçemiz var, oradan gelen doğal ürünlerimizi menülerimizde kullanıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Menülerini iz bırakma düşüncesiyle oluşturduklarından bahseden Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Cluster Executive Şef’i Varol Nalcı, Ege’nin zengin yiyecek yelpazesinden faydalandıklarını belirtirken, “Mevsimlik ürünler elbette ilk tercihimiz, özellikle deniz ve tarım ürünleri. Organik baharatları tercih ediyoruz” diyor.

“Ekip bir masanın en sağlam ayağı olmalıdır”

2023 itibariyle mutfakta genç ve dinamik bir ekip kurduklarını söyleyen şef Nalcı, “Ekip, bir masanın en sağlam ayağı olmalıdır. Menü tasarlarken her zaman sağlıklı ürünler sunmaya çalıştık. Kahvaltıda meyve bowl’ları, chia puding’ler, badem sütlü-soya sütlü smoothie’ler, öğlen sahil restoranımızda Greçka salatası, kinoa salatası gibi besin değeri yüksek, sağlıklı seçenekler ilave ettik” diyor ve teknelerin yanaştığı, deniz üzerindeki bölgeye Meksika lezzetleri sunduklarını anlatıyor.

Kempinski Hotel Barbaros Bay mutfağında sürdürülebilirlik çalışmaları

Kempinski Hotel Barbaros Bay mutfağının sürdürülebilirlik konusundaki hareketlerini sorduğumuzda Varol Bey, bu konu hakkında uzun uzun konuşmak istediğini söylüyor ve yiyecek-içecek sektörünün hala üzerinde çalışması gerektiği bir konu olduğunu belirtiyor, “Kempinski çatısı altında ekibimize eğitimler veriyoruz, yerel üreticiyi destekliyoruz, atık yönetimini uygulayarak çevre sağlığı ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya çalışıyoruz” diyor.

Barbaros Farm ile ortaklıklarından bahseden Nalcı, “155 dönüm üzerine kurulmuş ata tohumu ile 70 yıllık bakir topraklardan yetişen organik ürünler ile çalışıyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme düzenleri sağlamak için menüler geliştirmeye çalışıyoruz. Tarifleri beslenme önerilerine göre tasarlıyoruz. Gıda veya diğer malzemelerden kaynaklanan atıkların azaltılmasına odaklanıyoruz” diyerek çalışmalarını anlatıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın