Boğaz Esintili Deniz Ürünleri Lezzetleri

Gurmelerimizin Önerileriyle İstanbul’un En İyi Deniz Ürünleri Restoranlarını Listeliyoruz!

(Arda Sayıner, Vedat Başaran, Sermet Severöz, Müge Akgün, Zeynep Kakınç, Songül Hatısaru, Gökmen Sözen)


İstanbul’da iyi bir öğle veya akşam yemeği için en çok tercih edilen seçenekler deniz ürünleri restoranları tarzında oluyor. Bu tür restoranların tercih edilmesindeki temel sebep, çok çeşitli mezeler, ara sıcaklar ve ana yemekler sunan bu restoranların, uzun ve çeşitli sofralar kurması ve uzun saatler boyunca sohbet ve içkilerle keyifli vakit geçirmeye imkân vermesidir. Bu yazımızda gurmelerin seçimiyle en iyi deniz ürünleri restoranından bahsedeceğiz. Bir balık lokantasında en çok arzu edilen şeylerden biri mekânın manzarası ve atmosferidir ve biz de listemizdekileri Boğaz’dakiler olarak sınırladık. Ayrıca bu restoranlar, yüksek kalite ve harika lezzetler sunan, şehrin en eski ve en ikonik deniz ürünleri restoranları arasındadır.

Kıyı Tarabya

Tarabya’da bulunan Kıyı, İstanbul’un en eski ve ikonik deniz ürünleri restoranlarından biridir. Daha çok ünlülerin tercih ettiği Kıyı’nın müdavimi çoktur. Bu restoran, Kıyı lezzetlerinden vazgeçmeyen bu kitle nedeniyle yerel havayı en iyi yansıtan yerlerden biri. Tarabya yat limanının karşısında yer alan Kıyı, şehrin gürültüsünden uzak, lezzetli ve kaliteli bir akşam sunuyor. Tüm klasik Türk mezeleriyle tam not alan restoranda havyar da bulunuyor. Salatalar arasında karides salatası denemeye değer. En ideal şekilde pişirilmiş ve her zaman taze olan mevsim balıkları seçenekleri bulunmaktadır.

İskele Rumeli Hisarı

Rumeli hisarı içinde yer alan İskele, en iyi deniz ürünleri restoranları sıralamasında hiç şüphesiz Kıyı ile ilk sırayı paylaşabilir. Restoran, eski iskelede, denize yakın değil, doğrudan denizin üzerinde yer almaktadır. Bu eşsiz lokasyona eşlik eden martıların da İskele’nin müdavimlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Tüm mezelerin leziz olduğu restoranda, haydari ve patlıcan salatası gibi klasikler ya da deniz ürünleri ile hazırlanan restorana özgü mezeler ile yemeğe başlayıp, jumbo karides ya da iskele special ile devam edebilir, çeşitli mezeler ile yemeğinizi sonlandırabilirsiniz. Ana yemek olarak mevsime göre değişen balık menüsünden İstanbul’da bir balık lokantasında yenilmesi gereken lezzetlerden biri olan “Tuzda Levrek” mutlaka denenmeli. Büyük bir porsiyonda geldiğini unutmayın, bu nedenle restorana bir grup insan olarak giderseniz ortaya sipariş vermeniz daha iyi olur.

Uskumru Restaurant

Uskumru Restaurant’a Balıkçı Abdullah’ın abisi demek yanlış olmaz. Bu iki restoran Anadolu Hisarı/Beykoz’da birbirine yakın ve benzer bir atmosfere sahip. Burası aynı zamanda özel akşamlar için de oldukça tercih edilen bir restoran. Boğaz’da özel bir akşam yemeği yemek isterseniz Uskumru’yu da tercih edebilirsiniz şüphesiz. Avrupa yakasından restorana özel deniz tekneleri ile gelebilirsiniz (rezervasyon için ararken nereye binebileceğinizi sorunuz). Kendisini “Boğaz’ın İncisi” olarak tanımlayan Uskumru Restaurant, tam da öyle! Gün batımı manzarası harika. Jumbo Karides, Izgara Ahtapot ve “Tuzda Balık” mutlaka denenmeli.

Kandilli Suna’nın Yeri

Bu restoranı bu kadar benzersiz kılan, konum ve yerel havadır. Restoranın çok fazla müdavimi var ve bu da restoranda çok sıcak bir atmosfer yaratıyor. Burası aynı zamanda gün batımı manzarası için en iyi yerlerden biri. Restoranda “Lakerda”, “Haydari”, “Levrek Marin”, “Patlıcan Salatası”, “Atom”, “Barbunya” gibi tüm klasik mezeleri deneyebilirsiniz. Muhtemelen peş peşe sipariş vereceğiniz restoranda scad çok güzel pişiyor. “Özel soslu domates ve soğan salatası” ve “Domates ve beyaz peynirli roka salatası” scad ile birlikte sipariş edilmelidir.


Balıkçı Abdullah

Boğaz’da yer alan en ünlü deniz ürünleri restoranlarından biri de Balıkçı Abdullah. Özel akşamlar ve kutlamalar için tercih edilen bir restorandır. Denize sıfır konumda bulunan ve Boğaziçi Köprüsü manzaralı restoran, eşsiz bir akşam vaat ediyor. Restorana Avrupa yakasından da restoranın özel tekneleri ile gelebilirsiniz (nereden binebileceğinizi rezervasyon için ararken sorunuz). Restoranın kendine özgü yemeklerinden bazıları kepçe bacak, ahtapot ızgara ve balık çorbası. En ideal şekilde pişirilmiş ve her zaman taze olan mevsim balıkları seçenekleri bulunmaktadır. Her restoranda bulunmayan orfoz veya kızıl samur da balık seçenekleri arasında yer alıyor. “Tuzda balık (levrek)” mevcut ve restoranın imzalarından biri. Ürün kalitesi ve pişirmede ülkemizdeki standardın çok üzerinde.

Sur Balık

Yeme-içme sektöründe 18 yılı geride bırakan Türkiye’nin ilk ve tek zincir balık restoranı Sur Balık; yıllardır en çok tercih edilen lezzetlerinin yanı sıra, mevsimine göre menüsüne eklenen günlük balık seçenekleriyle, bu yaz da lezzet severlerin ilk duraklarından olacak. Bütün şubelerinde aynı taze, sürdürülebilir ürünlerle çizgisini bozmadan, doğal tatlar sunmaya devam eden Sur Balık; eşsiz manzaralara sahip şık mekanlarındaki ambiyansıyla, misafirlerine lüks bir deneyim yaşatıyor. Sur Balık Restaurant’ları İstanbul’da Sarayburnu, Arnavutköy, Cihangir ve Haliç şubeleri, Ankara’da Çankaya şubesi, Aydın’da Kuşadası ve Nevşehir’de Avanos şubesi olmak üzere toplam 7 lokasyonda lezzet severlere hizmet veriyor.

Ringa Sea Food-Oligark

Maviliğin İlhamı, Ringa Sea Food ile Boğaz’a Taşınıyor, İstanbul, Kuruçeşme’de Boğaz’a sıfır konumlanan Ringa Sea Food, ferah atmosferi ve farklı ülke mutfaklarından aldığı ilhamla işlediği deniz ürünleri ile misafirlerine ayrıcalıklı bir gastronomi deneyimi yaşatıyor.

Ege ve Akdeniz kıyılarından ilham alarak oluşturduğu lezzetleri ile “sea food” konseptinin şehirdeki en iyi temsilcilerinden Ringa Sea Food, Kuruçeşme’de Oligark içinde, denize sıfır konumu ve Boğaz’ı kucaklayan manzarası ile hem göze hem damağa hitap ediyor. Ringa Sea Food’un mutfak danışmanlığını, Türkiye’nin Michelin yıldızlı şefleriyle de çalışan başarılı Şef Özgür Yavuz üstleniyor. Yavuz’un, denize ve balığa olan tutkusuyla hazırladığı birbirinden lezzetli deniz ürünleri ile “Klasik Boğaz Balıkçısı” kavramına yepyeni bir boyut kazandıran Ringa, yenilikçi anlayışı ve modern mutfak teknikleriyle hizmet veriyor.

 

Lacivert

Boğazın en güzel noktalarından birinde konumlanan Lacivert, 1999 yılından bu yana hizmet veriyor. Akdeniz mutfağından esinlenen ve zengin bir menüye sahip olan mekân, adından oldukça söz ettiriyor. Mutfağın başında ise Executive Şef Hüseyin Ceylan bulunuyor. Boğaz’ın en özel noktasından Akdeniz esintisi Lacivert’le bütünleşen Anadolu Hisarı’ndaki tarihi ikiz yalı, aslında pek çoğumuzun aşina olduğu bir mekân. Geçmiş yıllarda, Yeşilçam’ın siyah- beyaz ya da renkli çok sayıda filme ev sahipliği yapmış bu yalıda Lacivert, eşsiz boğaz manzarası eşliğinde birbirinden güzel lezzetler sunuyor. Hüseyin Ceylan Lacivert’i, “lezzet, kalite, konfor ve boğaz manzarasının bütünleştiği nokta” olarak tanımlıyor.

Azur

Azur Yeniköy deniz mahsulünde bir fine dining konsepti sunuyor. Azur Yeniköy, 2018 yılında damaklarda iz bırakacak lezzetleri ve eşsiz Boğaz manzarasıyla yola çıkıyor. Misafirlerine alışılagelmişin dışında deniz ürünleri restoranı olarak her detayı özenle hazırlanmış lezzetler sunan ve ambiyansıyla unutulmaz bir deneyim yaşatan seçkin mekânı kurucusu ise Ortağı Kerem Vaizoğlu. Denize sıfır konumu, servisi, dekorasyonu, misafirlerine hitabı, yemek kalitesi ve sunumu ile bir bütün olarak üst düzey standartlarda hizmet veren fine dining bir restoran. Boğaz’ın kalbindeki konumuyla da gelenlere eşsiz anlar yaşatan mekânı, ‘yeni nesil deniz mahsulleri restoranı’ olarak tanımlamak mümkün.

Sosyal Medya'da Paylaşın