IKEA, yemek atıklarından yeni yemekler yapmak için yeni kitap yayınladı

IKEA sürdürülebilirlik adına yapmış olduğu bir çalışma gerçekleştirdi. IKEA Kanada, Kanadalılara evlerindeki yiyecek israfını azaltmaları için ilham vermek üzere yeni bir yemek kitabı yayınladı. ScrapsBook isimli kitapta atık gıdalardan nasıl yararlanacağınızı ve onu tekrar yenilebilir hale nasıl getirebileceğinizi gösteren yemek tarifleri yer alıyor.

ScrapsBook’ta 10 Kuzey Amerikalı şefle iş birliği yaparak gıda artıklarından 50 yemek tarifi tasarladı. 2030 yılına kadar döngüsel ve iklime pozitif bir işletme olma hedefiyle IKEA, müşterilerini evde daha sürdürülebilir yaşama konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Çevre dostu malzemeler ve yöntemlerle basılan kitap, sınırlı sayıda üretildi.

Ikea sözcüsü Maja Boricevic, Montreal Gazetesi’ne verdiği demeçte, “Bu şefler farklı bir mutfak geçmişini temsil etmek üzere seçildi” dedi. “Ayrıca, sürdürülebilir yemek pişirme uygulamalarına önceden var olan bir bağlılık sergileyen şeflerle iş birliği yapmanın en iyisi olduğunu düşündük. Bu aynı zamanda kitabı oluşturmak için kiminle ortaklık kurduğumuzu belirlemede önemli bir faktördü” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın