Gastronominin Nabzı 15-18 Eylül Tarihlerinde GastroAntep’te Atacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde organize edilen GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin 4.’sü, 15-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Geri sayımın başladığı IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” teması çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Güneydoğu ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi Gaziantep, gastronomisini GastroAntep Festivali’yle tanıtmayı sürdürüyor. Gazi şehir, festivalle geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olmayı hedefliyor. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, yaşam koçları, diyetisyenler, gıda üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve sektör temsilcileri 15-18 Eylül tarihleri arasında Gaziantep’te bir araya gelmeye hazırlanıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve Gaziantepi Geliştirme Vakfı (GAGEV) koordinasyonunda, bu yıl 4.sünü düzenlenecek olan IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali, “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” teması çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziantep’in zengin mutfağıyla sahip olduğu kültür mirasını yerelden globale taşımayı hedefleyen ‘IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde yerli-yabancı şefler, gastronomi profesyonelleri, Türkiyenin önemli yatırımcıları ve gurmelerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası gazeteci olmak üzere çok sayıda yerli-yabancı basın yer alacak.

‘IV. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’ ile gastronominin başkenti olan Gazi şehir; geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin kültürüyle dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu bir kez daha ispatlamaya hazırlanıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın