Gastronomi kenti Hatay, yöresel ürünlerini tescilliyor! Sırada 5 ürün daha var

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESO) tarafından gastronomi kenti seçilen Hatay, coğrafi işaret alma potansiyeli olan ürünlerini tek tek tescilliyor.

Bugüne kadar kentte, Antakya peynirli künefesi, Antakya sürkü (çökeleği), Antakya küflü sürkü (çökeleği), Antakya kağıt kebabı, Antakya tuzlu yoğurdu ve tüketilen gıdaların yanı sıra sahne sanatlarında kullanılan, üflemeli bir çalgı türü olan Samandağ neyi de coğrafi işareti alınarak tescillendi. Kentte, tescil aşamasında olan beş yöresel ürün daha bulunuyor.

UNESCO, gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay’da, kente ait yöresel ürünler tescilleniyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) destekleriyle alınan tescilli ürünlere her gün bir yenisi ekleniyor. Kentte, bu güne kadar, yöresel anlamda, Antakya künefesi, Antakya sürkü, Antakya küflü sürkü, Antakya kağıt kebabı, Antakya tuzlu yoğurdu ve üflemeli bir çalgı türü olan Samandağ neyi de coğrafi işareti alınarak tescillendi.

Sosyal Medya'da Paylaşın