Gastronomi Dünyasının En Önemli Şeflerinden Manoella Buffara Gastromasa 2022’de!

Bu sene yedincisi gerçekleşecek olan, gastronomi dünyasının en önemli Michelin yıldızlı şeflerini, sommelierleri, miksolojistleri, trend yaratan mutfak dehalarını Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla gastronomi dünyasını şekillendirmeye ve ufkumuzu açmaya bu yıl da devam ediyor. 19-20 Kasım’da “Sürdürülebilirlik & Biyoçeşitlilik” temasıyla Gastromasa; Gastromasa Pastry, Gastromasa Bar, Gastromasa Hospitality olarak yeni konseptleri ile dünya gastronomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor!

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan organizasyonda yıldız şeflerden dünyaca ünlü Manoella Buffara gastronomi sektörü ve tutkunlarıyla buluşuyor.

Restoranı Manu, 2018 Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı için Miele One To Watch Ödülü’nü kazandı. Manoella Buffara atıkların azaltılması, daha iyi beslenme ve çevre için savaşmayı planlıyor. Bunun ile birlikte yerel ürünleri tercih ettiğini sıklıkla dile getiriyor.

Brezilya’da gastronominin önünü açan Manu, kültürü ve Paraná bölgesine özgü ürünleri kutluyor. Manu’da özenle seçilmiş tedarikçilerden ve kendi bahçesinden organik malzemeler kullanıyor. Daha önce gazetecilik okuyan Manu, yemek pişirme tutkusunu keşfetti ve iletişim kurma biçiminin kelimelerle değil zevkle olduğunu fark etti. Ailesinden ve geçmişinden ilham alan Manu, kırsal kesimde büyüyen toprağın ve hayvanların değerini öğrendi ve bunu günlük tekniğine dahil etti. Manu’nun sürdürülebilirliğe ve kaliteli malzemelere olan bağlılığı, terk edilmiş alanları şehir bahçelerine dönüştürmek için yerel topluluklarla birlikte çalışan ve yerel halkı bahçelere nasıl bakacakları ve kendilerini nasıl besleyecekleri konusunda eğiten Curitiba’ya olan bağlılığından kaynaklanmaktadır.

50 Best Academy için 2022’de Latin Amerika’nın En İyi Kadın Şefi seçilen Güney Brezilyalı şef Manoella Buffara Ramos veya Manu, dünya çapındaki En İyi Şef Ödülleri sıralamasında 21 numara olarak ulusal ve uluslararası ödüller ve onurlar koleksiyonuna sahiptir ve şef ve sahibi Latin Amerika’nın En İyi 50 Restoranı listesinde 49 numaralı restoran (her ikisi de 2021’de), Basque Culinary Center’ın 2019’dan beri sabit jüri üyesi ve Gelinaz şefler kolektifinin son dört versiyonunun yıldızlarından biri. Brezilyalı şef Alex Atala ve yazar ve yemek küratörü Andrea Petrini’ye göre Manu, Güney Brezilya’daki Curitiba şehrini dünya gastronomi haritasına yerleştirdi. Ocak 2011’de açılan Manu Restaurant, Brezilya’da bir kadın şef tarafından yönetilen ve sadece tadım menüsü sunan ilk restorandır. Beş masalı, gecelik 20 kişiye hizmet veren, mutfağın son trendlerine uygun, taze ve mevsimlik malzemelerle çalışan Manu Restaurant, tariflerde kullanılan ürünlerin %60’ı bitkiseldir. Manu, hazırlıklarında kullandığı her bir malzemeyi ve bunları sağlayan her bir kişiyi biliyor ve bunların %80’i restorandan 300 km’lik bir yarıçap içinde yaşıyor. Kasım 2022’den Kasım 2023’e kadar Manu, Maldiv Adaları’ndaki Soneva Resort’ta Manu Buffara mutfağının bir yılı olan Fresh in the Garden’ı yönetecek. Curitiba ekibinin bir kısmı bir yıllığına Maldivler’e taşınacak ve ada bahçelerinin yanı sıra Sri Lanka, Hindistan ve Asya’dan gelen inanılmaz malzemelerle yemek pişirecek. Restoran 35 kişilik ve %30 vegan yemek tarifleri içeren bir menüye sahip olacak; %30 vejetaryen yemek tarifleri ve geri kalanı deniz ürünlerine dayalı. 2023’te Manu, ikinci restoranı Ella’yı ABD, New York’un Meatpacking Bölgesi’nde açacak. New York restoranının tasarımı, mimar Márcio Kogan tarafından 60 akşam yemeğini ağırlayacak şekilde tasarlandı ve Manu Buffara’nın en basit yanını göstermeyi amaçlıyor ve ortak yemekler ve mezeler olacak. Her zaman taze, doğal malzemelerle ve Brezilya dokunuşuyla yapılır.

Biletler Biletix’te https://www.biletix.com/etkinlik/12W01/TURKIYE/tr

Sosyal Medya'da Paylaşın