Galataport’ta sona yaklaşılıyor!

Galataport Kruvaziyer Liman projesinde sona yaklaşıldı. Nisan ayı içinde ilk kruvaziyer geminin yanaşması planlanan projede birçok bina tamamlandı. Karaköy’den Fındıklı’ya 1.2 kilometrelik bir alanda süren dev projede çalışmalar 24 saat aralıksız sürüyor.

Galataport projesinin otelleri, kafeteryaları restoranlarıyla İstanbul’a ilave 1,5 milyon turist kazandırması planlanıyor. Galataport İstanbul, kültür-sanattan gastronomiye, turizmden alışverişe kadar pek çok farklı fonksiyona sahip olacak.

Mağaza ve yeme-içme birimleri için ayrılan kiralanabilir alan toplamı yaklaşık 52 bin m2. Toplam 43 bin m2’lik ofis kiralanma alanı bulunuyor.

Proje kapsamında 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Sadece turizm sektörüne 5 milyar dolarlık ilave katkı sağlaması beklenen Galataport’a  yılda 25 milyon ziyaretçi, 7 milyon turist ve 1.5 milyon gemi yolcusu bekleniyor.

Galataport projesinde, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridinde çalışmalar 2016 yılı sonunda başlamıştı.

Önce limanın, Karaköy bölgesinde bulunan tek ve iki katlı yolcu kabul ve pasaport işlemlerinin yapıldığı eski binalar ve antrepoların yıkım işi tamamlanmış, daha sonra proje alanında yer alan İstanbul Modern Sanat Müzesinin bulunduğu binanın yıkılmasıyla yapım çalışmalarına hız verilmişti.

2 binden fazla işçi aynı anda çalışıyor

İlk geminin Nisan 2021’de yanaşmasının beklendiği  Galataport projesi kapsamında birçok binanın yapımı tamamlandı. Bu binaların iç dizaynlarında son dokunuşların yapıldığı öğrenildi.

Proje kapsamında bazı binaların inşaatı  ise devam ediyor. İstanbul Modern müzesi için yeniden yapılan bina ile Karaköy’de bulunan tarihi yolcu salonu ile paket postanesi de bu binaların arasında. 2 binin üzerinde işçinin aynı anda çalıştığı projede dev gemilerin yanaşacağı iskele ise tamamlandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın