Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet, Avlu Restaurant Executive Şefi Özgür Üstün, Anadolu Mutfağını Konuklarının Beğenisine Sunuyor

 

Tarihi yarımadanın atmosferiyle çevrelenmiş, kalabalıktan bir kaçış noktası niteliği taşıyan Four Seasons Sultanahmet, Avlu Restaurant’ın Executive Şefi Özgür Üstün’ün deneyimli ellerinden çıkan lezzetlerle misafirlerine unutulmaz bir lezzet şöleni sunmaya devam ediyor. 2022 Mayıs ayında göreve başlamasıyla birlikte otel içerisindeki her restorana kendine özgü konseptler kazandıran Şef Üstün, kariyer yolculuğunu, hedeflerini ve yaz sezonuna özgü şeftali, semizotu gibi malzemelerin renklendirdiği yaz menüsünü FoodinLife’a anlattı.

Şef Üstün, öncelikle Anadolu mutfağını tanıtmaya olan şevkini şöyle açıklıyor: “11 yıl önce İstanbul’a geldim. 2012 yılıydı ve Dubai’den dönmüştüm. Genç ve heyecanlı olduğum, ne yapmak istediğimi tam olarak idrak edemediğim dönemlerdi elbette. Türkiye’ye dönüşümde kafamda aslında tek bir şey vardı. Türk mutfağını geliştirmeye bir katkı sağlamak. Çünkü yurt dışında çalışırken şunu çok iyi anladım; İtalya’dan gelen bir şef İtalyan mutfağını çok iyi pazarlıyor ve onun için geliyor. İtalyan yemeklerini pişiriyor ve bunu en iyi şekilde hikâyelendirebiliyor. Fransız öyle, Japon öyle, Çinli öyle. Hepsi aynı şekilde aynı amaçla geliyor. Fakat biz orada kendi mutfağımız için hiçbir şey yapmadık veya yapamadık. Gelecekte bunun böyle olmaması adına adım atmak gerekir diye düşündüm. Tutku ile pişirdiğim Fransız mutfağı reçetelerini bir kenara bırakıp Türk mutfağı için bir şeyler yapmak gerekirdi. Bunu nasıl yapacağımı tabii bilmiyordum. Nereden nasıl başlarım, kim ya da hangi otel bunu destekler bilgim yoktu. Deneyimlerimi yine üst düzey otellerde devam ettirmek adına Swissotel, Grand Tarabya Otel, Marriott, St. Regis ve Six Senses’te şef ve şef yardımcılıkları pozisyonlarında çalıştım ve son iki otelim olan Six Senses ve Four Seasons’ta bu hayalimi gerçekleştirebildim diyebilirim.”

Avlu Restaurant’ta Executive Şefi Özgür Üstün, Modern Anadolu Mutfağı konseptini 1 yıldır başarıyla yürütüyor. Four Seasons Sultanahmet’in içerisinde yer alan Avlu Restaurant’ta Ege ve Akdeniz’in lezzetli otları, sebzeleri ile hazırlanan salatalar ve zeytinyağlılar, sürdürülebilir ve mevsimsel balık türleri, Güneydoğu’nun baharatları, salçaları ve bulguru ile hazırlanan Trakya kuzu yemekleri, İç Anadolu’nun Sivas katmeri, pastırması, Karadeniz’in siron mantısı, tiridi, saray mutfağından Piliç Topkapı ve daha birçok lezzet bulunuyor.

Anadolu’nun 7 farklı bölgesinden tarifleri mevsimine uygun şekilde misafirlerine sunan Avlu Restaurant’ın yaz menüsünde Urla enginrının şeftali ve anason ile yorumlandığı farklı tatlar gibi reçeteler yer alıyor.

“Yaz sıcaklarında serinlemek adına ısırgan otlu ve naneli ayran aşı çorbamız bulunuyor. Madımak otlu katmer böreği bizim açılıştan beri favori lezzetimiz ve menüde yer almaya devam ediyor. Menülerimizde vegan ürünlere de yer veriyoruz. Bu yaz vegan karnıyarık tabağımızı konuklarımızın beğenisine sunduk. Kendi kuruttuğumuz dana bonfilesinden hardaliyeli kuşgömü pastırmamızı da öyle. Rezeneli asma yaprağı ve koruk soslu deniz levreği, firik bulgurlu kuzu şaşlık, tatlılarda ise çıtır kadayıf favorimiz ve değişmiyor. İlave olarak vegan glütensiz kayısı ve şeftali tatlımız ve yine çilek ile hazırladığımız hafif bir tatlımız var. Antep fıstıklı ılık bir kek de bu yaz menümüze giren yeni lezzetler arasında.”

Avlu Restaurant’ın kalitesini oteli ziyaret eden her bir misafirin deneyimlemesini sağlamak, Özgür Üstün’ün Four Seasons Sultanahmet özelindeki ilk hedefi: “Anadolu mutfağının farklı lezzetlerini konukların beğenisine sunmak ve bunu yaparken de restoranın iyi bir kazanç sağlaması, her geçen gün kuver sayısının artması beni mutlu edecektir. Yakın gelecekteki ilk hedefim restoranın daha çok duyulması ve başarısına başarı katmak.”

Avlu Restaurant, mevsime saygılı, sürdürülebilir ve ferahlatıcı menüsünde Executive Şef Özgür Üstün’ün tecrübesini her lokmada hissettiriyor.

Rezervasyon için + 90 (552) 402 31 00 numaradan Four Seasons Sultanahmet’e ulaşılabilir.

Sosyal Medya'da Paylaşın