Dünyanın en eski restoranı Botin can çekişiyor

Guiness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en eski restoranı olarak tanınan, İspanya’nın başkenti Madrid’deki 295 yıllık “Botin” adlı restoran, salgının neden olduğu sosyoekonomik sorunlara karşı ayakta kalmaya çalışıyor.

Avrupa’da salgın vakalarının en fazla görüldüğü ülke olan İspanya’da, başkent Madrid salgının odak noktası olmaya devam ediyor. Bu durum kentte yeme-içme sektörüne de yansıyor. Ülke genelinde 40 binden fazla restoran, bar veya cafe Covid-19’dan kaynaklanan ekonomik krize dayanamayarak kepenk kapatmak zorunda kalıyor.

Madrid’de 1725 yılından bu yana hizmet veren Botin restoran gerek ünü gerekse birikimi ve kapasitesiyle sektördeki diğer restoranlara nazaran şanslı olsa da, salgından dolayı büyük kayıplar yaşadı. 1930’dan bu yana restoranın başında olan İspanyol ailenin üçüncü nesil üyelerinden Antonio Gonzalez, İspanya İç Savaşı sırasında bile kapalı kalmayan restoranın Covid-19’dan dolayı ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) döneminde (14 Mart-21 Haziran) alınan yasal kararlarla kapalı kaldığını ifade etti.

Sosyal Medya'da Paylaşın