Dünya Turizm Günü, “Turizm ve Kırsal Kalkınma” teması ile sektörü birleştiriyor!

Pandeminin ardından toparlanma sürecine giren turizm sektörü, “Turizm ve Kırsal Kalkınma” teması ile kutlanan Dünya Turizm Günü’nde UNWTO aracılığı ile bir araya geliyor.

Dünya Turizm Günü, turizmin büyük şehirlerin dışında fırsatlar sağlama ve tüm dünyadaki kültürel ve doğal mirası korumada oynadığı benzersiz rolü kutlamak için 2020’yi “Turizm ve Kırsal Kalkınma Yılı” olarak belirledi. 27 Eylül’de bu özel temayla kutlanacak olan Dünya Turizm Günü, dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinin ardından dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin ve sektörün önde gelen bir işveren olduğu kırsal topluluklar da dahil olmak üzere toparlanmayı teşvik etmesiyle kritik bir anda birlikteliği sağlıyor. Bu kritik dönemde uluslararası dayanışma ruhunu vurgulamak için 2020’ye özel bir şekilde Dünya Turizm Günü tarihinde ilk kez, resmi kutlamalarda tek bir UNWTO üye devleti değil, bir grup ülke ev sahipliği yapacak. Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Şili’nin ev sahipliği yapacağı etkinlik 28 Eylül 10:00’da UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’nin açılış konuşması ile başlayacak. Bununla birlikte, dünyanın her bir noktasında sektörde yer alan kişilerin Dünya Turizm Günü için yapacakları etkinliklerin UNWTO ile paylaşılarak bu kutlamaları dünya geneline yaymak istiyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde turizm, kırsal toplulukları güçlendiriyor, özellikle kadınlar ve gençler için iş ve fırsat sağlıyor. Turizm aynı zamanda kırsal toplulukların benzersiz kültürel miras ve geleneklerine sahip çıkmasını sağlıyor ve sektör habitatın ve nesli tükenmekte olan türlerin korunması için hayati önem taşımaktadır. Bu yılki Dünya Turizm Günü, turizmin büyük şehirlerin dışında oynadığı rolü ve herkes için daha iyi bir gelecek inşa etme yeteneğini tanımak için bir fırsattır. “

Sosyal Medya'da Paylaşın