Dört nesil Girit’ten Ayvalık’a uzanan bir yolculuk: Kürşat Ayvalık Zeytinyağı

Kürşat, dört nesildir zeytincilik yapan, Girit kökenli bir ailenin, 1996 yılında, soyadlarını kullanarak yarattığı bir marka. 1923 senesinde Ayvalık’a yerleşen ve zeytincilik tarımlarını ve zeytinyağı üretimlerini, Girit’te yaptıkları gibi ilkeli tarım ve kaliteli üretim teknikleri üzerine oturtarak yolculuklarına devam eden Kürşat Zeytinyağları’nı Satış ve Pazarlama Müdürü Zeynep Kürşat Alumur’dan dinledik.

Kürşat Ailesi, 1800’lü yıllarda Girit’te, Resmo’da yaşadığı dönemlerde, kendi zeytinliklerinden, yine kendi işliklerinde kaliteli zeytinyağı üretiyor ve birçok Avrupa ülkesine, ürettikleri zeytinyağını, deniz yoluyla ihraç ediyordu. Zeynep Kürşat Alumur bu serüveni şu sözlerle aktarıyor: “Büyük dede ve annelerimizden devraldığımız ilkeli tarım ve kaliteli üretim mirasımızı, bugün hala Ayvalık’ta, aile bahçelerimizde yetiştirdiğimiz Ayvalık çeşidi meyve kaynağımızdan, tarla ve işletme ekibimizle birlikte, en sağlıklı ve leziz zeytinyağını ve sofralık zeytinleri üretmeye çalışarak ve bundan büyük bir minnet ve keyif duyarak devam ettiriyoruz.”Alumur; Ayvalık’lı, Girit Adası göçmeni zeytinci bir ailenin dördüncü kuşak üyesi. Tarıma, dedesiyle birlikte geçirdiği zamanlar sayesinde, ilgi duymaya başlayan başarılı isim için aile mesleğini devam ettirebilmek çok değerli. Bu amaçla, lisans öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamlayan Zeynep Kürşat Alumur, 2003 senesinde, aile firmasında, zeytin tarımı, zeytin ve zeytinyağı üretiminde çalışmaya başlıyor.

Kürşat Zeytinyağları’ndan başarılı lezzetler

Hasat sezonu öncesinde tüm üretim prosesleri için gerekli hazırlıklar ve iyileştirmeler üzerinde çalışan Kürşat Zeytinyağları, uzun zamandır yeniden çıkarmak istediği sos ürün grubundaki birkaç ürünü sonbahar itibariyle yeniden sunmayı planlıyor. Zeytinyağı üretimlerinin tümünün soğuk sıkım üzerine olduğunu belirten Alumur, “Erken hasat ve soğuk sıkım natürel sızma zeytinyağımızı ‘Kürşat’ markamızla ambalajlıyoruz. Olgun hasat ve soğuk sıkım natürel sızma ürünümüzü ise ‘Eminali’ markamızla sunuyoruz. Zeytinyağlarımız içerisinde 3 çeşit çeşnili natürel sızma zeytinyağımız da mevcut. Bunlar, acı biberli, reyhan çeşnili ve biberiye çeşnili zeytinyağlarımız. Sofralık zeytinlerimizin tümünü doğal fermantasyon ile tatlandırıyoruz. Yeşil çizik ve kırma zeytinlerimiz, ‘Pembelim’ ismini verdiğimiz pembe çizik zeytinimiz, ‘Zeytincik’ adını verdiğimiz minik yeşil bütün zeytinimiz, yeşil Domat kırma, Yeşil Çelebi, Kalamata ile siyah yuvarlama, sele ve ‘Tazecik Kırma’ ismini verdiğimiz mevsimlik zeytinlerimiz bulunuyor. ‘Tapenade’ ismini verdiğimiz yeşil ve siyah zeytin ezmelerimiz, sos grubumuzda sürekli üretimini yaptığımız ürünlerimizden” diyor.

İyi bir zeytinyağının olmazsa olmazları

Kürşat Zeytinyağları; yazları, bahçesinde yetiştirdiği reyhanlarla mevsimlik olarak “pesto sos” üretiyor. Marka zeytinyağlı geleneksel sabunlarının ve kantaron yağının yanı sıra, mağazalarında Atölye Patika’nın, esansiyel yağlı sabun, krem ve tüm kişisel bakım ürünlerini ve zeytin ağacından ahşap objelerini sunuyor. İyi bir zeytinyağı üretiminin püf noktalarını bizlerle paylaşan Zeynep Kürşat Alumur, “İyi bir zeytinyağı üretiminin başlangıç noktası, tüm sene boyunca gözünüz gibi baktığınız ağacınızın meyvesini sürgününden en sağlıklı şekliyle, hasat etmeniz. Bu şekilde, tarla ekibimiz tarafından toplanan zeytinlerimiz, 20kg’lık kasalarımıza dolar dolmaz, traktörlerimizin kasasına yüklenip işliğimize taşınıyor. İşliğimize ulaştıklarında da hemen zeytin sıkım hattımızda, soğuk sıkım olarak işleniyor. İyi bir zeytinyağı, aynı evde sıkılmış bir meyvenin suyu gibi, yalnızca mekanik olarak sıkılmış zeytin meyvesinin suyudur. Tadında mutlaka meyveye özgü tatları algılayacağınız meyvemsilik değeri bulunmalıdır. Genizde hissedeceğiniz yakarlık, içerisinde bulunan antioksidan bileşenleri işaret eder ve çok faydalıdır. Dilinizin üzerinde ve damağınızda hissedeceğiniz acılık değerleri de olumlu duyusal özellikler arasında yer alır. Proseste su ile zeytin hamurunun temas etmemesi bir avantajdır” açıklamalarında bulunuyor.

“Ortak emek üretim çalışmasına yeniden hız vermek istiyoruz”

Aileden öğrenilen ilkeler Kürşat Zeytinyağları’na hep ışık tutuyor. Kaliteli üretim sorumluluğunu hep hisseden marka, üretimde hiçbir zaman miktara odaklanmıyor. Aile bahçelerinin bir kısmında, sertifikalı organik tarım ve bir kısmında ise İyi Tarım Uygulamaları yürüttüklerinin altını çizen Alumur sözlerini şöyle noktalıyor: “Bir süredir gerçekleştirmek istediğimiz ortak emek üretim çalışmasına yeniden hız vermek istiyoruz. Sos grubumuza ise sürpriz ürünler eklenebilir.”

Sosyal Medya'da Paylaşın