Doğru ve Gurme Dondurmacı: Serez Gurme Dondurma

Kendi denedikleri formülleri hazırlayan ve müşterilere sunan Serez Gurme Dondurma, 12 yıldır müşterilerinin hem damaklarına hem de kalplerine misafir oluyor. Kendilerini ‘doğru ve gurme dondurmacı” olarak tanımladıklarını söyleyen markanın kurucusu Serdar Kemahlı ile yeni sayımızda konuşuyoruz.

Gıda sektörüne 1999 yılında geçiş yapan Serdar Kemahlı, 2011 yılında dondurma üzerine çalışmalar yaptıktan sonra, 2012’de Maltepe’de Serez Gurme Dondurma’nın ilk dükkânını açıyor. Kendi denedikleri formülleri bu dükkanda müşterilere sunduklarını ve çok beğenildiklerini söyleyen Kemahlı, Serez Gurme Dondurma’nın hikâyesini anlatıyor: “İşletmeler ikiye ayrılır: kâr maksimizasyonu odaklı işletmeler ve fayda maksimizasyonu odaklı işletmeler. Kâr maksimizasyonu peşinde koşan işletmeler kısa vadede çok para kazanabilirler ancak bunlardan gelecekte var olacak marka işletmeler çıkmaz. Fayda odaklı işletmeler ise kısa vadede çok para kazanmazlar hatta belki para bile kazanamazlar ancak uzun vadede kalıcı olan işletmeler, fayda maksimizasyonu olan işletmelerdir ve markalar bunlardan çıkar.” Serez Gurme Dondurma olarak kendilerini her zaman ikinci şıkka odaklı konumlandırdıklarını söyleyen Kemahlı, “Bu yolda misafirlerimizin güvenini kazanmak, güvenilir ürünler ortaya koymak her zaman ilk önceliğimiz olmuştur. Buradan da yola çıkarak doğru dondurma üretme hedefimizi ortaya koyduk ve Serez Gurme Dondurma’nın yolunu bu şekilde belirledik” diyor.

Doğru dondurma nedir?

Doğru dondurma konusuna değiniyoruz ve Serdar Bey bunun için birçok maddenin olduğunu söylüyor: “Birincisi, doğru hammadde. Doğru süt, doğru yağ kaynağı, doğru şeker kaynağı, doğru meyve, doğru kuruyemiş, doğru stabilizatör. İkincisi doğru üretim prosesi, üçüncüsü doğru formül, dördüncüsü doğru ekipman ve makine parkı, beşincisi doğru saklama koşulları, gıda güvenliği yönetim sistemine sahip olmak ve son olarak izlenebilirlik.” 

Her şeyin ‘doğru’ olması gerektiğini söyleyen Kemahlı’ya doğru hammaddenin tam olarak ne olduğunu soruyoruz ve konuyu detaylandırarak anlatıyor: “Türkiye’de süt hayvanlarının yüzde 85’e yakını hasta ve bunlara antibiyotik veriliyor. Bir dondurmacının kendisine gelen sütün antibiyotik içermediğini, mastitis içermediğini, süte hidrojen peroksit uygulanmadığını, sütün yağının .alınmadığını, süte su katılmadığını tespit edebilme kabiliyetine sahip olması gerekir.” Bununla beraber yağ konusunda da mutlaka sütün kendi yağı olan, süt kaymağının kullanılması gerektiğine değinen Serdar Bey, kuruyemişlerde aflatoksinin ve meyvelerde de pestisitin yasal sınırı aşmamış olması gerektiğinin altını çiziyor: “Kısacası, doğru dondurmacının en önemli meziyeti, doğru hammadde alması ve doğruluğunu tespit edebilmesidir. İşte bu nedenlerle, bunları sağladığımız için biz kendimizi doğru ve gurme dondurmacı olarak adlandırıyoruz ve bunu sahip olduğumuz kalite belgeleriyle ispat ediyoruz.”

Pek çok lezzete ve kategoriye sahip Serez Gurme Dondurmaları

Dondurmalarının donuk yenen, soğuk ve bol şekerli bir tatlı olmadığını söyleyen Serez Gurme Dondurma Kurucusu Serdar Kemahlı, “Bizim i.in dondurma fonksiyonel bir gıdadır. Bu nedenle ürünlerimiz birkaç kategoride değerlendirilir; sütlü ürün grubu, sorbe ürün grubu, gurme ürün grubu, şekersiz ürün grubu, yoğurt ürün grubu ve bulut ürün grubu” diyor. Kemahlı’yla favori lezzetleri de konuşuyoruz: “Sütlü ürün grubunda imza ürünümüz; sade dondurma ve tahinli dondurmamız. Sorbelerde imza ürünlerimiz; limon sorbe, Alaçatı sorbe ve Bodrum mandalina sorbemiz. Gurme kategorimizde ise; Antep fıstığı, duble çikolata, Madagaskar vanilya.” Serdar Bey ayrıca yaklaşan yaz sezonu için de trend olarak çikolatalılara yoğunlaştıklarını ve misafirlerinin 10 çeşit farklı çikolatalı dondurma çeşidini bulabileceklerini de cümlelerine ekliyor.

Yeni şube planları

Halihazırda İstanbul’da 10 şubesi bulunan Serez Gurme Dondurma’nın farklı şehirlerde şubeleşme planı olup olmadığını sorduğumuzda Serdar Bey, “Ege Bölgesi’nde şubeleşmek istiyoruz. Bursa ve Ankara ilgi odağımızda, doğru insanlarla bir araya gelebilirsek, buralarda da franchise yöntemi ile büyümek istiyoruz” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın