Davide Malizia, Sucre d’Or tarafından “Dünyanın En İyi Şeker Sanatçısı” olarak seçildi

İlk kez, prestijli ödül bir İtalyan’a gidiyor. Roma’dan ve şimdiden çok sayıda uluslararası ödülün sahibi olan Malizia, Sucre d’Or tarafından 10 yıl boyunca şampiyon olarak kalacağı “Dünyanın En İyi Şeker Sanatçısı” olarak seçildi.

Davide Malizia, “Meilleur Tireur de Sucre Artistique du Monde “ya da “Dünyanın En İyi Şeker Sanatçısı”dır. 6 Eylül Pazar günü Palazzo Naiadi’deki büyük bir etkinlikte Roma’da verilen ödülle, Roma’dan pasta ustası, ünlü Fransız pasta ustaları Gabriel Paillasson ve Stephane Klein’ın ödülü eve götürmesinden sonra prestijli unvanı kazanan ilk İtalyan oldu.

Gerçekten de, son 10 yılda şekerle sanatsal olarak çalışırken stil, estetik, teknik ve yenilik açısından iz bırakanlara verilen uluslararası bir tanınırlıktır. Ödülü atama organizasyonu, Haute Patisserie için profesyonel malzemeler ve malzemeler konusunda uzmanlaşmış uzun süredir devam eden bir Fransız şirketi olan Deco Relief’tir.

Davide Malizia, “Bu ödülü almak büyük bir memnuniyet” dedi. “Bu ödülü efsanevi olarak görüyorum, ayrıca seleflerim Gabriel Paillasson ve Stephane Klein’ın inanılmaz derecede yüksek standartlarını da hesaba katıyorum. Gerçekten kazanabileceğimi hiç düşünmemiştim, bu yüzden büyük bir sürpriz ve çifte onurdu. Bugüne kadar şeker sanatında yaptığım her şeyi en iyi şekilde ödüllendiren kariyerimde önemli bir adım.”

Duygu eksikliği yoktu, Davide Malizia: “Bu çok geçici ama çok büyülü olan bu materyal üzerinde 20 yıldır çalışıyorum” diye ekledi. “Ailem yıllar önce birlikte vefat etti. Bir çömlekçi ailesinden geliyorum, daha özel olarak seramik heykeltıraşlar. Bana zaman içinde geliştirebildiğim bir hediye bıraktılar: şekere uyguladığım malzemeyi manipüle etme sanatı. Çünkü kariyerimi pastacılığa adadım. Bence şeker sanatı, bir pasta şefi için en yüksek ifade biçimidir. Başladığımda, sadece birkaç kişiden biriydim. Pek çok insan bana ‘Şekerden geçinemezsin’ dedi. Ama ben her zaman tutkuma inandım ve bugün rüyamı taçlandırıyorum.”

Iginio Massari ile birlikte jüri heyeti üyesi ve Fransız pastacılığının “peygamberi” Pasta Ustası Gabriel Paillasson kazananı açıkladı. Coupe du Monde de la Pâtisserie’nin kurucusu ve onursal başkanı, “Bu senenin merkezinde gençleri yetenekle birleştiren bu ödülü sunmaktan özellikle gurur duyuyorum” dedi.

Onunla birlikte onur konuğu olarak, World Pastry Stars 2019’da Dünyanın En İyi Pasta Şefi seçilen Pasta Ustası Iginio Massari de vardı. “Bu, aynı zamanda ‘enderliği’ nedeniyle de çok önemli ve değerli bir takdir. Her 10 yılda bir ödüllendiriliyor, yani bir yüzyılda bu unvanı alacak sadece 10 şeker sanatçısı olacak. Davide Malizia bunlardan biridir ve on yıl boyunca, İtalyan pastacılığının adını uluslararası düzeyde ön plana çıkararak hüküm süren şampiyon olacak.”

Sosyal Medya'da Paylaşın