Büyülü Şehrin Renkli Lezzetleri: Paris’in En İyi Makaron Adresleri

Kimine göre İtalya’dan Fransa’ya götürülen bir tatlı kimine göre zamanında Osmanlı Dönemi’nde görülen acıbadem kurabiyesinin Fransız versiyonu. Patisserie by FoodinLife dergimizin 68’inci sayısında sizleri rengarenk, ortası çeşit çeşit tatlarla aromalandırılmış, dolgulu makaronların membaa Fransa’nın başkenti Paris sokaklarına götürüyoruz.

Pierre Hermé

Fransa’nın ünlü pastacılarından biri olan Pierre Hermé, tatlıları arasında en çok makaronları ile ünlü. Hermé’nin makaronları, geleneksel tatların yanı sıra yeni yorumlarla şekillendiği gibi farklı malzemeler kullanılarak yapılıyor. Menüsünde çikolata, karamel, limon, ahududu, çilek ve daha pek çok farklı lezzet bulunurken, mevsimlere özel makaronlar da üretiliyor.

Fauchon

Fauchon, 1886 yılında Paris’te kuruluyor. Çikolata, şekerleme, kek, hamur işleri, reçel ve makaron lezzetleri sunan mekan, geleneksel Fransız makaronlarının yanı sıra yenilikçi tatlarla da misafirlerini karşılıyor. Geleneksel makaron boyutuna kıyasla daha büyük ve daha dolgulu olan makaronlar; çikolata, karamel, ahududu, limon, mango, çilek, fıstık, badem, portakal çiçeği, lavanta ve kestane gibi birçok farklı lezzeti bünyesinde bulunduruyor. Fauchon ayrıca özel günlerde ve tatil dönemlerinde de özel makaronlar sunuyor.

La Durée

Fransa’nın başkent Paris’te bulunan, dünyaca ünlü makaron dükkanı La Durée kapılarını 1862’de açıyor. O günden bugüne kendine özgü makaronlarla beraber pastalar, çikolatalar ve diğer tatlılarda ün yapıyor. Geleneksel makaronların haricinde sürekli değişen, mevsimsel tatlara ve özel koleksiyonlara yer veren mekan, yılın belirli dönemlerinde sınırlı sayıda Noel ya da yaz koleksiyonları sunuyor.

Sadaharu Aoki

Japonya ve makaronu ilk başta yan yana getirmek hayal gücünü zorlasa da Sadaharu Aoki, bu hayali gerçek yapıyor. Japon pastacı Aoki, Paris’te Japon ve Fransız mutfaklarını bir araya getirerek lezzetli tatlar sunuyor ve bu da onu diğer makaronlardan farklı kılıyor. Menüsünde genellikle yeşil çay, matcha, jasmin, bergamot gibi Japon lezzetleri ile klasik Fransız tatları arasında denge kurmaya çalışan makaron çeşitleri bulunuyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın