Benares, çağdaş tasarımı ve sürdürülebilir mutfağı ile ışıklar şehri Londra’nın ihtişamını yansıtıyor

Hayatında başına gelen en iyi ikinci şey olarak tanımlıyor mesleğini Michelin yıldızlı Executive Chef Sameer Taneja. Londra’da yer alan Hint restoranı Benares Restaurant and Bar’ın mutfağında geçmiş deneyimlerini, seyahatlerini ve derinden bağlı olduğu Hint kültürünü yansıtıyor.

Londra’nın en iyi modern Hint mutfağını sunan restoranlardan biri Benares. Burada yemek yapabilmeyi bir hayalin gerçekleşmesi olarak tanımlıyor Sammer Taneja. Benares’de ilk Michelin yıldızını alan Executive Chef her ne kadar bu başarısını gerçekleşen bir rüya olarak nitelese de onun için asıl önemli olan misafirlerin restoranda geçirdiği vakit boyunca yüzlerindeki gülümseme. Sameer Taneja bu amaçla mutfakta ekibi ile beraber en iyi ve en taze malzemeler ile yenilikçi Hint yemekleri hazırlıyor.

Heyecan yaratan tabaklar
Benares, kaliteli, doğal ve sürdürülebilir bir mutfağa sahip. Sameer Taneja menüsünde Hint geleneklerini yansıtmakla beraber dengeli ve heyecan yaratan tabaklar sunmayı amaçlıyor. Sevgi, kahkaha ve özenle yapılan herhangi bir ülkenin aile yemeklerinden ilham alan Executive  Chef’in menüdeki favorisi ise aynı zamanda annesinin mutfağından ve kendi seyahatinden izler taşıyan istiridye ve çipura çorbası. Kendisi aynı zamanda tam bir Şef Pierre Koffmann hayranı. Koffmann için “Akıl hocam, kahramanım, benim tanrım” diye bahsediyor. Bir dönem 3 Michelin yıldızlı Fransız profesyonel Şef Pierre Koffman için çalışma fırsatı yakalayan Sameer Taneja “Yemek yapmak onun için bir tutku ya da işten ziyade bir din. Varlığı mutfağı âdeta bir Tapınak haline getiriyor.” diyor.

“Gastronomi daha yerel ve üretime dayalı bir yöne doğru evriliyor”
Gastronominin her zaman geliştiğini ve her zaman var olacağını söylüyor ve insanların yedikleri yemeklerin içerikleri ile ilgili daha fazla bilinç kazandığını vurguluyor. Hindistan seyahatlerinde de bitkisel beslenmenin giderek arttığını gözlemleyen Executive Chef gastronomi dünyasının daha konsept, yerel tatlara ve bu tatları yeniden yaratmaya yöneldiğini söylüyor. Bu durum aslında gezegenimiz için de çok yararlı. Yerel ürünleri kullanmak yalnızca işletmelere ve topluma yardımcı olmakla kalmıyor. Hepsinden önemlisi, karbon ayak izlerinin azaltılmasına da yardımcı oluyor. Gastronominin gelişiminde bir diğer önemli nokta ise alışverişte lokal çiftçilere yönelmek olduğunu belirten Taneja, aynı zamanda üretime odaklı bir mutfağa doğru evrilinildiğinin altını çiziyor. Bununla beraber mutfağın gelişmesi sürecinde yemek deneyiminin duyguların ifadesi olması ve baştan sona misafirlerin tüm çalışmaların arkasında olan eğlence ve sevgiyi hissetmeleri gerektiğini savunuyor.

“Benares’te israfı mümkün olduğunca azaltmaya çalışıyoruz”
Konaklama sektöründe ve diğer tüm sektörlerde ilerlemenin tek yolu şüphesiz her türlü israfı azaltmaktan geçiyor. Benares de her zaman sıfır atık politikası benimsiyor ve gıda dışı ürünlerde en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Sameer Taneja ve ekibi her zaman malzemeleri maksimum düzeyde kullanmalarını sağlayacak ve atık çıkarmayacak tarifler üzerine çalışıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın