Bakan Pekcan: “Dünyada ihracatını en çok artıran 6’ncı ülke konumundayız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı’ Prestij Kitabı’nın tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020’de pandemiye rağmen Türkiye’nin ekonomik alanda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında pek çok açıdan pozitif olarak ayrıştığını söyledi. Pekcan, “Türkiye geçtiğimiz sene küresel ihracatın yüzde 3.6 küçüldüğü bir dönemde ihracatını yüzde 2.1 artırarak 180.8 milyar dolar ile dünyada ihracatını en çok artıran 6’ncı ülke konumundadır” dedi.

61 ihracatçı birliği, 13 genel sekreterliği ile 95 bini aşan ihracatçı ailesinin çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ‘Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı’ Prestij Kitabı’nın tanıtım toplantısı yapıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla gerçekleşen toplantıda 2019 yılı ihracat performansına göre ilk 15 firmaya ödülleri de dağıtıldı. Bakan Pekcan, “İlk 1000 ihracatçı arasında bulunan firmaları tebrik ediyorum. Kendilerinin oluşturdukları başarı örnekleri, örnek olacaktır. Özverili ve gayretli çalışmalar için bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İhracatımızı katma değer odaklı artırıyoruz”

DHA’da yer alan habere göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Son 18 yıllık dönemde küresel pazar ve piyasalarla olan etkileşimin oldukça derinleştiren Türkiye ve sizler ihracat kapasitesini hızlı bir şekilde artırmıştır. Ülkemiz ekonomisinin yüksek büyüme ve katma değerli üretim perspektifine paralel olarak ihracatımızı her geçen gün teknoloji tasarım ve katma değer odaklı olarak artırıyoruz. Çalışmaların gayretiyle bugüne kadar Türkiye’nin ihracat serüveni önümüzdeki dönemde de gelişerek devam edecek” dedi.

“Dünya ihracatını en çok artıran 6. ülke olduk”

Pekcan, “Türkiye geçtiğimiz sene küresel ihracatın yüzde 3.6 küçüldüğü bir dönemde ihracatını yüzde 2.1 artırarak 180.8 milyar dolar ihracat ile dünyada ihracatını en çok artıran 6’ncı ülke konumundadır. Ayrıca hizmetler sektöründeki atılımlarına paralel olarak da geçen sene hizmet ihracatımız yüzde 10 artarak 65 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ticaret fazlamız da yüzde 16 artarak 36.2 milyar dolar olmuştur” dedi.

“Yerlilik oranımızın da yükseldiği ihracat kompozisyonu göreceğiz”

Bakan Pekcan, “2019 yılında yüksek teknolojili sanayi ürün ihracatımızın payı hala yüzde 3.5, orta ileri teknolojili sanayi ürünü ihracatı yüzde 36.4 ile ihracatımızda en yüksek paya sahip. Üretim ve ihracata ilişkin izlediğimiz stratejilerin ve sunulan teknolojilerin önemli kısmı ileri teknolojide daha fazla mesafe kat etme sağlama yönündedir. Üreticilerimizin kendi özgün yaklaşım stratejileriyle yerlilik oranımızın da her geçen gün yükseldiği ihracat kompozisyonunu göreceğimizi değerlendiriyorum. Geçtiğimiz sene ihracatın yüzde 4 onda 2’si ithalatımızın da yüzde 5 onda 3’ü yerli paralarla gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde bu oranın daha yukarı çıkmasını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İhracatı genişletmek hedefindeyiz”

İhracatımızı tabana yaymak ve genişletmek hedefinde olduklarını dile getiren Bakan Pekcan, “Bu açıdan bakıldığında iyi bir noktadayız. Toplam ihracatımızda mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin payı yüzde 56.3. 2018 yılında ilk kez ihracatçı sayımız, ithalatçı sayımızı aşmış bulunmakta ve bu 2019-20’de de devam etmektedir. Tabana yayılmada devlet desteklerinin önemli bir rolü bulunuyor ve sonuç aldığımızı görmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

“Hizmet ihracatımız 8 ayda 148 milyon tl’ye ulaştı”

Bakan Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hizmet ihracat desteklerimiz 2019’da 254, bu yıl 8 ayda da 148 milyon TL’ye ulaşmış bulunmaktadır. Finansman noktasında Eximbank geçen seneye göre desteklerini yüzde 7 artırarak 30.4 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. Kredi kullanımları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artışla 20 milyar dolara yükselmiş ayrıca Covid-19 döneminde devlet destekli tedbirler kapsamında 5 bin 57 krediye ilişkin 4 onda 1 milyar dolar vade uzatım talebi karşılanmıştır. Orta uzun vadeli kredilerin payı bir önceki yıla göre yüzde 336 artış göstermiş toplam krediler içindeki payı da yüzde 30’a yükselmiştir. Covid sürecinde ihracatta zemin kaybetmemek, süreklilik ve sürdürebilirlik koşullarını temin etmek önemli. Mayıs ayından bu yana 10 ülkeyi kapsayan 8 farklı ticaret heyetini, 29 ülkeyi kapsayan 15 farklı sektörel ticaret heyetini sanal ortamda icra ettik. 3 bin 800’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleşti.”

“İsmail Gülle: İhracatçılarımız rekoru 180.8 milyar dolara taşıdı”

TİM Başkanı İsmail Gülle ise, “Başarılı ihracatçılarımızı ödüllendirmek bizler için ayrı anlam ifade etmektedir. Göreve geldiğimiz ilk günden beri ihracat rekorları açıkladık. Türkiye Cumhuriyeti tarihi rekorunu kırarak 2018 yılında ihracatımız 168 milyar dolara ulaştı. 2019’da da rekoru 180.8 milyar dolara taşıyan ihracatçılarımız ülkemize haklı bir gurur yaşattı” dedi.

“İhracat geleceğimizin garantisidir”

Türkiye’nin ekonomi ve ticaret diplomasinin saha neferleri olarak rekorları kırmaya devam edeceklerini belirten Gülle, “İnanıyoruz ki ihracat hayatımızdır, ekmeğimizdir, emeğimizdir ve nihayetinde geleceğimizin de garantisidir. Bu duygularla gerçekleşen ihracatımızın başarısız olması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Özellikle son 20 yılda Türkiye’nin yükselişini engellemek isteyen birçok planı ihracatçıların engellediğini dile getiren Gülle, “Alın teri, dış mihraklara karşı kalkan görevi görmüştür. İhracatçımız dün olduğu gibi bugün ve yarın da devletinin ve milletinin yanında olacaktır” dedi.

“İlk 1000 ihracatçı, ihracatın yüzde 62’sini gerçekleştirdi”

Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçı araştırma sonuçlarıyla ilgili konuşan Gülle, “2019 yılında ilk 1000 ihracatçı firmamız 103 milyar dolarla toplam ihracatın yüzde 62’sini gerçekleştirdi. 5.8 milyar dolar ihracat gerçekleştiren 144 firmamız 2019 yılında ilk bin listesine dahil oldu. 856 firma ise, listede yerini korumayı başardı. Listeye yeni girenler Türkiye’nin yarattığı fırsatları, listede uzun zamandır yerini koruyanlar da Türkiye’nin istikrarını göstermektedir. TİM olarak yüksek teknolojili ve katma değerli ihracata büyük önem vermekteyiz” dedi.

“Kadın istihdamının da karlılığa olumlu etkisi var”

Kadın istihdamının da firma karlılığına olumlu etkisi olduğunu dile getiren Gülle, “İstihdam verilerini paylaşan 355 firmanın verimliliği incelendiğinde kadın personel istihdam eden firmaların  karlılıklarını yüzde 0.63 birim artırdığını görüyoruz. TİM olarak kadın girişimcilerin desteklenmesi doğru yatırıma yönlendirilmesi ve kadınların karar alma mekanizmasında yer almalarını önemsiyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın