Asya’dan İstanbul’a Gelen Lezzet: Bubble Tea Mekanları

Türkler için çay ve kahve ne ise, Tayvan için Bubble Tea de o. 1980’lerde keşfedilen Bubble Tea, tapyoka adı verilen nişasta parçacıklarıyla çay ve süt karışımının birleşiminden oluşuyor. Bu minik baloncuklar, sosyal medya sayesinde ülkemizde de büyük bir trend haline gelince, kafeler peşi sıra menülerine çeşitli tapyokalarla bu lezzete hizmet vermeye başladı. ‘İnci çayı, boba’ isimleri de olan bu içecek, ‘Bubble Tea’ ismini, çalkalandıktan sonra üst tabakada oluşan kalın köpükten alıyor. Patisserie by FoodinLife ekibi olarak bizler de bu lezzete kayıtsız kalmadık ve sizler için İstanbul’da konumlanan Bubble Tea mekanlarını derledik.

Melez Tea Lab

2015’te İstanbul, Maslak’ta hayat bulan Melez Tea Lab’de çayın her halini deneyimleme şansınız mevcut. Tamamı el yapımı çaylarla misafirlerini ağırlayan mekan, favori mekanlarınız listesine girebildiği gibi menüsünde bulundurduğu Bubble Tea aromalarıyla da dikkat çekiyor. Beyaz çaydan matcha’ya geniş bir yelpazesi olan Melez Tea Lab’de liçi, çarkıfelek, yaban mersini, limon ve mango aromalarında bubble tea seçeneklerini deneyebilirsiniz.

 

Dem Moda

İstanbul’un Moda semtinde bulunan, Anadolu’dan ve dünyadan getirttiği çay lezzetleri ile misafirlerini ağırlayan Dem, Asya lezzeti Bubble Tea’ye de kayıtsız kalmayanlardan. Dem Moda’nın menüsünde Ronnefeldt çaylarıyla demlenen 7 çeşit buzlu çay bulunuyor (Anastasia, Beryl, Velvet, Mintea, Tropical, White Lemonade ve Iced Rooibos). Bu buzlu çayları çarkıfelekli ya da yaban mersinli tapyokalarla bubble tea’ye çevirebilir, yaz sıcaklarını tatlı aromalarla serinletebilirsiniz.

Monster Tea Shop

Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy’de üç şubesi olan Monster Tea Shop, leziz Bubble Tea’ler yapan mekan Tayvan’ın en iyi malzemelerini seçerek istikrarlı ve kaliteli çaylarla misafirlerini ağırlıyor. Blue Aegean Sea, esmer şeker şurubu içeren Monster boba, Thai milk tea, strawberry matcha latte, monster fruit tea veya Jasmine green tea alternatifleriyle konuklarını bu eğlenceli çay akımına davet ediyor.

Poppin’ Bubble Tea & Coffee

Türkiye’nin ilk Bubble Tea mekanlarından olan Poppin Bubble Tea’nin halihazırda 13 şubesi var. İstanbul haricinde İzmir’de de şubesi olan mekan, yakın zamanda Edirne’de de bir şube açacak. Klasik Bubble Tea lezzetinin yanı sıra brown sugar ve latteli Beyoncé imza lezzetleri arasında. Mekan yerine ayrıca Poppin’ LAB konseptiyle de misafirlerine de kendilerinin yaratabileceği Bubble Tea seçenekleri sunuyor.

Tea Taste Chazhiwei

Bubble Tea mekanlarından bir başka durak ise Beşiktaş’taki Tea Taste Chazhiwei. Sahibi Çinli olan mekanda Asya tarifine uygun bir şekilde üretilen Bubble Tea lezzetleri günlük ve taze üretiliyor. Asya yiyeceklerine de yer veren mekanda karamelli, sütlü, meyveli ve matcha’lı Bubble Tea seçeneklerini misafirlerine sunulduğu gibi ayrıca gerçek meyve parçalarıyla ve el yapımı kremayla yapılan çilekli, mangolu ve Oreo’lu Mochi’lerin ve Wagashi’nin tadına da bakabilirsiniz.

Moncai Bubble Tea

Ekim 2022’de açılan Moncai Bubble Tea, Türkiye’ye Boba Çayı kültürünü tanıtma gayesiyle kapılarını Caddebostan’da kapılarını açtı. Tayvan’dan getirdikleri orijinal ve kaliteli çay yapraklarından oluşan çayları, farklı çeşitlerdeki topping seçenekleri, sütlü içecekler için kullandıkları kremalar ve meyve püreleri ile misafirlerini bekliyor. Mekan; sütlü, yeşil çaylı ve siyah çaylı fruit tea’ler ve yenilebilir formlar, Tapioca Pearls, Crystal Boba ve Jelly Topping çiğnenebilir form Bursting Boba ile mochi lezzetlerini misafirlerine sunuyor.

Bubble King Tea Shop

“İstanbul’un en iyi Bubble Tea Dükkanı” olarak kendisini tanımlayan Bubble King Tea Shop, Beşiktaş, Ortaköy’de konumlanıyor. Tapyoka toplarını kendi reçeteleriyle hazırlayan mekan, kendilerine ait çeşitler de hazırlıyor. Klasikleşmiş tatların yanı sıra esmer şeker, taro milk, banana milk gibi seçenekler de sunan Bubble King Tea Shop, her damak zevkine uygun alternatifleriyle misafirlerini bekliyor.

Bubble Pup

Beşiktaş’ta bulunan Bubble Pup, genel tariflerin yanı sıra kendilerine özgü bir reçete kullanıyor. Misafirlerini farklı bir deneyime davet eden Bubble Pup, farklı sunumuyla da dikkat çekiyor. Mekanın imza lezzetlerinden bazıları ise şöyle; şeftali, yaban mersini ve hindistan cevizi aromalı Peach Punch, ananas, muz, çilek ve hindistan cevizi karışımlı Bomba Boom ve Redbull ile özel aromalı sos birleşiminden oluşan Darn Night. Ayrıca Bubble Cheesecake de denenmesi gereken bir lezzet.

Sosyal Medya'da Paylaşın