Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı: “İhracatta gastronomi ile birlikte yürümek gerekiyor”

ARZUM Elektrikli Ev Aletleri’nin yüzde 49’luk hissesini 2013 yılında İngiliz Ashmore Group’tan devralan Mediterra Capital Partners, “çıkış planı”nı büyük ortak Kolbaşı ailesine açtı.

Dünya Gazetesi’nden Vahap Munyar’a konuşan Murat Kolbaşı, iç pazarda 300’e yakın marka olduğunu belirterek, “Sektörümüzün iç pazardaki parasal büyüklüğü 1 milyar dolar düzeyinde. İç pazarda bu yıl adet bazında yüzde 12’lik bir küçülme söz konusu olsa da ciroda yüzde 11.7’lik büyüme gerçekleşiyor. 5 milyar dolarlık bir dış ticaretimiz var. 1 milyar dolarlık ithalata karşın, 4 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz. Yani 3 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyoruz” dedi.

Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Kolbaşı, sektörün ihracatıyla ilgili yaklaşımını paylaştı:

“Aslında ihracatta gastronomi ile birlikte yürümek gerekiyor. Gastronomi ile birlikte yol almak, sektörümüzün ihracatına önemli katkı yapar.”

Dünyada pazar 100 milyar dolara doğru yükseliyor

TOBB Züccaciye Meclisi Başkanı Murat Kolbaşı, elektrikli küçük ev aletleri pazarının dünyada da büyüme trendinde olduğunu vurguladı:

“Dünyada elektrikli küçük ev aletlerinde 10 bin 300 marka var. Dünyadaki pazarın parasal büyüklüğü 80 milyar doların üzerine. Pazar 100 milyar dolara doğru yol alıyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın