Alex Atala, FRU.TO’yu bu sene tamamen dijital olarak düzenleyecek!

2 Michelin yıldızlı D.O.M.’un başarılı şefi Alex Atala, dijital etkinlik trendine katılarak FRU.TO’yu bu sene ilk defa tamamen dijital olarak düzenleyecek.

Pandemi sebebiyle dijital bir şekilde gastronomi dünyasıyla buluşan Michelin Guide, World’s 50 Best, San Sebastián Gastronomica ve Omnivore gibi dünyaca ünlü gastronomi organizasyonlardan sonra başarılı şef Alex Atala’nın Basque Culinary Center iş birliğinde yürüteceği FRU.TO etkinliği ilk defa dijital olarak gerçekleşecek. Şef Atala ve kültür organizatörü Felipe Ribenboim tarafından Atala’nın Brezilya gıda çeşitliliğini teşvik etmeye odaklanan organizasyonu olan ATÁ Enstitüsü ile birlikte oluşturulan sempozyum, 19 ve 20 Kasım’da gerçekleşecek.

FRU.TO, diğer senelerde de canlı olarak yayınlasa da etkinlik ilk defa tamamen çevrim içi olarak gerçekleşecek. “Cep versiyonu olsa ve dijital formatta bir şeyler yapma konusunda ilk denememiz olsa bile, bunu bir kapsül gibi düşünüyorum, küçük bir kap ama güçlü bir etkiye sahip” diyor Atala.

Çevre aktivistleri, çiftçiler, toplayıcılar ile birlikte tabii ki Danimarka’daki Amass’dan Matt Orlando ve İngiltere’deki Silo’dan Douglas McMaster gibi şefler de dahil olmak üzere 30’dan fazla katılımcı etkinliğe katılacak.

Bu seneki etkinlik, gıda endüstrisindeki yeni nesil aktörlere odaklanıyor ve genç liderleri sürdürülebilirlik deneyimlerini dünya çapında paylaşmak için bir araya getiriyor ve daha geniş bir coğrafi ve kültürel temsile dayanıyor.

Zimbabwe’den çiftçi Chido Govera, Bolivya’dan şef Marsia Taha yer alacak ve genç Fransız çevre aktivisti Camille Etienne, y kuşağının bugün dünyayı değiştirdiğini de konuşacak.

“Avrupa, ABD, vb. gibi geleneksel eksenlerin dışında olumlu mesajlar yayan çok sayıda yetenekli insan olduğunu düşünmek inanılmaz. Yemek sahnesindeki diğer sesleri vurgulamak, dünyaya sahip olduğumuz bakış açılarını değiştirmek istiyoruz” diyor Atala.

Ribenboim, daha genç bir izleyici kitlesiyle bağlantı kurmak için etkinliğin, ilk gün konuşmalar ve ikinci gün atölye çalışmaları ile daha dinamik bir format istediğini açıklıyor. Formatta, katılımcılar restoran mutfaklarına ‘girebilir’ ve çiftlikleri ve diğer projeleri sanal olarak ziyaret edebilir.

Sosyal Medya'da Paylaşın