Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Executive Chef’i Uğur Alparslan’ın elinden Maggi Demi Glace tarifleri!

Deneyen şeflerin %81’inin* beğendiği Maggi Professional Demi Glace sos, et sosu hazırlamanın en pratik yolu olarak öne çıkıyor. Sadece 10 dakikada hazırlanan ve lezzetiyle yemeklere son dokunuşu son dokunuşu yapan bu efsane sos ile Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Executive Chef’i Uğur Alparslan sizin için iştah açıcı bir tabak hazırladı: “Maggi Professional Demi Glace Soslu Çıtır Ballı Ördek Budu, Kızarmış Ördek Ciğeri ve Trüf Mantarlı Sarı Mercimek

Malzemeler:

75 gr Maggi Professional Demi Glace

250 gr ördek budu,

150 gr sarı mercimek

40 gr ördek ciğeri

25 gr süzme bal

2 yaprak taze kekik

2 dilim ince kesilmiş trüf mantarı

2 damla trüf yağı

1 diş sarımsak

1 adet sarı soğan

Karabiber

Kaya tuzu

 

Hazırlanışı

Sous Vide 55 °C’ye önceden ısıtılır. İnce şeritler halinde ördek budunun ön kısmına baklava deseni verilerek şekillendirilir. Yarım portakalın kabuğu, defne yaprağı, 3 yemek kaşığı yağ, tuz ve karabiber ilave edilerek üç şeritten oluşan ördekler üst üste konur ve kenarları düzeltilerek vakumlama işlemi yapılır.

İşlem tamamlandıktan sonra, hazırlanan derecede sous vide tekniğiyle 3 saat boyunca pişirilir.  Ördek piştikten sonra soğumaya alınırken mercimek püresi hazırlanmaya başlanır. 1 saat dinlendirilen ördek budu 200°C’de önceden ısıtılmış fırında derisi altın rengi olana kadar pişirilir. Sıcak olarak hazırlanan trüf mantarlı sarı mercimek fava tabağa alınır. Hazırlanan ördek göğsüne biraz bal ve karabiber ilave edilir ve salamandrada da kızartıp tabağa alınır. Yanına tavada kızartılan ördek ciğeri de ilave edilir. Maggi ProfessionalDemi Glace ile birlikte servis edilir.

Sosyal Medya'da Paylaşın