Türkiye’de ‘İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu’ dönemi başladı!

Türkiye’de İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu dönemi başladı. Bu kapsamda, CarrefourSA müşterileri, reyonlardaki sebze ürünlerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürünün nerede, ne zaman, hangi şartlarla üretildiğini ve analiz raporlarını öğrenebilecek.

CarrefourSA, tarım ve hayvancılık şirketlerinden HEKTAŞ ile iş birliğine imza atarak İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu uygulamasını marketlerinde başlattı. Müşterilerin, reyonlardaki sebze ürünlerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürünün nerede, ne zaman, hangi şartlarla üretildiğini ve analiz raporlarını öğrenebildiği uygulamayı, Türkiye’de ilk uygulayan market, CarrefourSA oldu.

QR kod ile ürünün yer, zaman ve yetiştirilme şartları öğrenilebilecek

DHA’da yer alan habere göre; uygulama ile birlikte CarrefourSA müşterileri, reyonlardaki sebze ürünlerinin üzerinde yer alan QR Kod sayesinde o ürüne dair üretici bilgisi, yer, zaman ve yetiştirilme şartları ile akredite olmuş kuruluşlardan alınan tüm kalıntı analizlerine anlık olarak ulaşabilecekler. İş birliği kapsamındaki ilk ürünler, CarrefourSA’nın İstinye Hiper, Fulya Hiper, Metropol Hiper, Anadoluhisarı Gurme ve MKM Gurme marketlerinde müşterilerle buluştu.

“Doğrusu kavramını müşterilerimize deneyimletiyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirme yapan CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu, şunları dile getirdi:

“Biz her gün yüz binlerce müşterimiz için en doğru ürünleri belirleyip bu ürünleri işini özenle yapan doğru tedarikçilerden temin etmek için uzun yıllardır çalışıyoruz. HEKTAŞ İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu’yla iş birliği gerçekleştirerek ‘doğrusu’ söylemimizi bir adım öteye taşıyıp müşterilerimize, satın aldıkları sebze ürünlerinin nerede, nasıl yetiştirildiğini, aylık analiz raporlarının sonuçlarını öğrenme fırsatı sunuyoruz” dedi.

“Müşterilerimizin kalıntı içermeyen ürün tüketmesini sağlıyoruz”

Kartallıoğlu, “Müşterilerimizin, herhangi bir kalıntı içermeyen sebze ürünlerini tüketmelerini sağlıyoruz. Bu alanda yapılan araştırmalara baktığımızda müşterilerin yüzde 87’si, satın aldığı ürünlerin üretim yerini öğrenmek istiyor. Platforma üye olarak misyonumuz olan doğrusu kavramını müşterilerimize deneyimletme sözümüzü de yerine getirmiş oluyoruz. Bu çerçevede Türkiye’de bir ilke imza atmaktan mutluyuz. Gıda perakendeciliğinin öncü bir markası olarak ilkleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Platform, verim kaybının önüne geçmeyi sağlıyor

İzlenebilir Güvenli Gıda Platformu ve yeni iş birlikleriyle ilgili OYAK Gıda, Tarım ve Hayvancılık Grup Başkanı ve HEKTAŞ Genel Müdürü Levent Ortakçıer şunları söyledi: “HEKTAŞ güvencesi altında yüksek teknoloji kullanarak akıllı seralarda üretilen, izlenilebilir ürünlerimizi ilk olarak CarrefourSA’da tüketiciyle buluşturacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projemizle üreticilerin daha verimli üretim yapmalarına yönelik yapay zekâ destekli akıllı tarım teknolojileri üzerine sistemler geliştirirken, gıda güvenliğine dikkat çekerek, tüketicilerin tarımsal okuryazarlığını arttırmak amacıyla, blockchain teknolojisini de kullanıyoruz. Platform ayrıca, üretim yapılan seralardaki mahsullerin gelişimleri ve olası olumsuz durumları sensörler aracılığıyla uzaktan takip etmeyi, hızlı ve doğru müdahale ile verim kaybının önüne geçmeyi de sağlıyor. Böylece üreticilerimizin olumsuz koşullardan minimum düzeyde etkilenmeleri sağlanarak, menfaatleri korunurken, sürdürülebilir tarımsal üretim konusunda da önemli adımlar atmamıza imkân sunuyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın