Uluslararası Çay ve Kültür Festivali Beta Yeni Han’da

Türk çay tarımın 100. yılında Beta Yeni Han’ın tarihi atmosferinde gerçekleştirilecek festivalde, Türkiye ve dünyadan çay seremonilerinin yanı sıra çayın tarihine ışık tutan sergiler de ziyaretçilerini ağırlıyor. Beta Tea ev sahipliğinde, 21 Mayıs Uluslararası Çay Günü’nde özel resepsiyon daveti ile başlayan festival, 22-24 Mayıs tarihleri arasında misafirlerini ağırlıyor.

Çay sektörünün dünyadaki seçkin markaları arasında yer alan Beta Tea, bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelenekselleşmesi planlanan Beta Uluslararası Çay ve Kültür Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye ve dünya çay kültüründe önemli bir yere sahip olan çay çeşitlerinin tanıtılacağı festivalde, çayın büyülü dünyasının kapıları ardına kadar aralanıyor.

“Bu festival ile Uluslararası Çay Günü’nü bir adım öteye taşıyoruz”
21 Mayıs Dünya Çay Günü’nde gerçekleşen açılış resepsiyonunda konuşma yapan Beta Gıda İstanbul Şube Müdürü Hatice Uğur, Beta Gıda olarak, bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz ‘Beta Uluslararası Çay ve Kültür Festivali’nde sizlerle bir arada olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. 2019’dan beri her yıl 21 Mayıs’ta kutladığımız Dünya Çay Günü’nü bir adım öteye taşıdığımız bu festivalde, Türk çay kültürünün yanı sıra çeşitli dünya ülkelerine ait çay kültürlerini de bir araya getirdik. Bu sebeple festival süresince, çayın birleştirici gücü ile dünyadaki farklı çay geleneklerinin hikayesine de birlikte tanıklık edeceğiz.

“Coğrafi sınırları aşarak, çayın birleştirici yolculuğuna hep birlikte çıkıyoruz”

Kendi çay kültürlerini paylaşarak, festivale sundukları katkılardan dolayı çeşitli ülkelerin temsilcilerine ve tüm katılımcılara teşekkürlerini ileten Hatice Uğur, şöyle devam etti: “Dünyanın en yaygın tüketilen içecekleri arasında yer alan çayın, bulunduğu ülkeye ve yetiştiği bölgeye göre kategorilere ayrıldığı stantlarımızda; ülkelerin kültürel değerleri ve geleneklerini yansıtan seremonileri de açılış resepsiyonunda tüketicilerle buluştu. Çin Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Kung-fu Çay Seremonisi’nin ve Arjantin Büyükelçiliği tarafından hazırlanan Mate Çay Seremonisi’nin yanı sıra Sri Lanka Kültür Seremonisi de katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Bu stantlar, festivalin devam eden günlerinde de alanda ziyaret edilebilecek. Keyifli çay gösterileri ile coğrafi sınırları aşarak, çayın birleştirici yolculuğuna hep birlikte çıkacağımız bu festival boyunca, çaya dair birçok yeni bilgi ve deneyimi hep birlikte ve eğlenerek tecrübe edeceğiz.”

Türkiye Çay Demleme Şampiyonu eşliğinde 
Misafirlerin geleneksel kıyafetlerle katılım gösterdiği açılış resepsiyonunda, Türkiye Çay Demleme Şampiyonu Gülhanım Delihasan’ın eşliğinde Türk Çay Kültürü Seremonisi düzenlendi.

Sri Lanka Büyükelçiliği’nden Sayın Hasanthi U. Dissanayake’in, Çin Büyükelçiliği’nden Sayın Meifen Zhou’in ve Arjantin Büyükelçiliği’nden Sayın Fabiana López’in, Hindistan Büyükelçiliğinden Sayın Raj Kumar Tanwar’in de katıldığı açılış resepsiyonunda, araştırmacı-yazar ve tarih profesörü olan Kemalettin Kuzucu gibi Türk yetkililer de ziyaretçiler arasındaki yerini aldı.

 

Dünyanın dört bir yanından gelen 39 çeşit çay tüketicilerin tadımına açık olacak

Beta Tea, 2022 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilen ve Türkiye’nin gururu olan Türk çayına, Beta Uluslararası Çay ve Kültür Festivali ile sahip çıkıyor. Bu anlamlı mirasın yaşatıldığı festivalin açılış resepsiyonunda, Türkiye Geleneksel Kemençe ve Tulum Gösterisi’nin yanı sıra ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç’in hazırladığı çaylı lezzetler de katılımcılarla buluşuyor.

Bu lezzetlere, dünya dört bir yanından gelen 39 farklı çay çeşidi de eşlik ediyor. Asya’nın yeşil çaylarından Afrika’nın bitkisel çaylarına kadar geniş bir yelpazede sunulan çay çeşitleri, Beta Yeni Han’da festival boyunca tüketicilerin tadımına açık olacak.

 

Festival, Türk çay tarımının 100. yılında, çay tarımına emek veren üreticilere ithaf edildi Türk çay tarımının 100. yılında düzenlenen ve çay tarımına emek veren tüm üreticilere ithaf edilen festivalde Beta Tea, bu önemli kilometre taşını kutlamak amacıyla özel etkinlik ve sergiler düzenliyor.
Çeşitli yarışma ve ödüllerin yanı sıra farklı workshopların da yer alacağı festivalde, çayın eşsiz tarihine ışık tutan sergiler de festival boyunca ziyaretçileri ağırlayacak. Çay Zaman Tüneli’nde Çayın Üretim Aşamaları ve Geçmişten Günümüze Beta Tea Ambalajları, Yapay Zeka ile Çay Dünyası ve Ar-Ge Projeleri sergileri festival boyunca ziyaret edilebilecek. Ayrıca Beta Tea’nin poşet çay üretiminde kullandığı, kağıt filtre atıklarından elde edilen ‘Yuva’ isimli sanat eseri de Çay Zaman Tüneli’nde festival boyunca ziyaretçilerle buluşacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın