TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: “Sezon başlamadan turizm çalışanlarının aşılanmasının pozitif etkileri olacak”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın, aşılamada turizm çalışanlarını öncelikli grup ilan eden kararının ardından sektörden değerlendirmeler gelmeye başladı.

Turizm sektöründe ilgili tüm temsilcilerin uzun süredir gündeme getirdiği turizm çalışanlarının aşılanması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, turizm çalışanlarını da öncelikli gruba dahil etti. Güvenli Turizm Programı kapsamında turizm sektörü çalışanlarının aşı programına alınması adına hazırlanan ‘Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi de ‘http://turizmpersoneli.tga.gov.tr’ adresinden başlatıldı.

Turizm sezonunun açılmasını takiben ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamak amacıyla, ilk etapta uygulamaya dahil edilen kurumlar şöyle sıralandı: “Güvenli turizm sertifikalı, bakanlık veya belediyelerden belgeli konaklama tesisleri, güvenli turizm sertifikalı ve bakanlık belgeli yeme-içme tesisleri, seyahat acenteleri, turizm taşıma belgeli ve güvenli turizm sertifikalı araçlar (her araç için iki şoför) ve profesyonel tur rehberleri.

“Sezon başlamadan turizm çalışanlarının aşılanmasının pozitif etkileri olacak”

Sektör temsilcileri kararı olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, 1 milyon 100 bin çalışanın olduğu sektörde, pandemi döneminde 100 bin civarı bir kayıp yaşandığı ve istihdamda uygulanan kısa çalışma ödeneği sayesinde büyük bir kayıp olmadığını söyledi. Turizm sektörünün aşılanmasıyla ilgili uzun süredir taleplerini sürekli dile getirdiklerini anlatan Bağlıkaya, “Sezon başlamadan aşılanmanın turizm çalışanları için bitmesinin pozitif etkileri olacağını düşünüyorum. Tabi ki yurtdışındaki aşılanmalar bizden daha önemli, gelen turistin aşılanması, aşılı olmayanların seyahat etme imkanının olup olmayacağını yaz için bilmiyoruz. Onların aşılanması da çok önemli ama biz pazarlama açısından bakıldığında tüm sektörün aşılanmış olması, turist teması en yüksek sektör aşılanmış, hazırlıklı sezonu bekliyor olmamızın pozitif sonuçları olacaktır. Olumlu karşılıyorum, son derece yerinde bir karar” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın