TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: “2021’de Azerbaycan’dan 1 milyon ziyaretçi bekliyoruz”

Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği (ATAA) heyeti, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ni (TÜRSAB) ziyaret etti.

Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği (ATAA) heyeti, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ni ( TÜRSAB) ziyaret etti. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşen heyet, iki dost ülke arasında turizm ilişkilerini geliştirmek, sağlık turizmini artırmak, ortak turizm platformu oluşturmak için fikir alış verişinde bulundu. Görüşmenin sonunda, TÜRSAB ve ATAA arasında turizm iş birliği protokolü imzalandı.

Azerbaycan Seyahat Acentaları Birliği (ATAA) Başkanı Rufat Hacıyev, Başkan Yardımcısı Şahin Kurbanov, Azerbaycan Sağlık Turizmi Birliği Başkanı Ruslan Guliyev , TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyesi Nalan Yeşilyurt, Sağlık Turizmi İhtisas Başkanı Ali Rıfat Peşkircioğlu ile bir araya geldi. TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya görüşmede Türkiye ile Azerbaycan arasındaki köklü bağlara dikkat çekti. Haydar Aliyev’in “İki devlet tek millet” sözlerini hatırlatan Bağlıkaya; “Dostluğumuz stratejik ortaklıklarla daha da güçlenirken bu iş birliğini her geçen gün çok daha ileri boyuta taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu birlikteliğimizi daha da geliştirecek en önemli alan ise turizm sektörü olacaktır. Bu bakımdan Türkiye ile Azerbaycan arasında 1 Nisan’da başlayacak olan kimlikle seyahat imkanının da iki ülke arasındaki karşılıklı turizm hareketlerini ciddi oranda artıracağına inancım tam” dedi.

 “2021 yılında Azerbaycan’dan 1 milyon ziyaretçi bekliyoruz”

Bağlıkaya, pandemi nedeniyle azalan turizm hareketini bu yıl kimlikle geçiş uygulamasıyla birlikte eski seviyesini yakalamasını umduklarını vurguladı. Bağlıkaya, “Azerbaycan, ülkemiz açısından çok büyük önem arz eden turizm pazarları arasında bulunuyor. Pandemi öncesi dönemde 1 milyona yakın Azeri dostumuzu ülkemizde misafir ederken bu sayı pandemi dönemini kapsayan 2020 yılında bile 236 bin seviyesinde gerçekleşti. Ancak tüm dünya turizmini olumsuz etkileyen salgının sona ermesinin ardından Azerbaycan’dan gelen misafirlerimizin sayısının yeniden 1 milyon seviyelerine çıkacağına yürekten inanıyorum” sözleriyle Azerbaycan ile olan turizm hareketinden beklentisini dile getirdi.

TÜRSAB’dan Azerbaycan’la sağlık turizmi adımı

Görüşmenin ana başlıklarından biri, iki kardeş ülke arasında sağlık turizmi faaliyetlerini artırmak oldu. TÜRSAB Başkanı, “Azerbaycan’ın çok zengin bir sağlık turizmi potansiyeli bulunuyor. 1000’e yakın mineralli su kaynağına sahip bulunan Azerbaycan, aynı zamanda “Naftalan” olarak adlandırılan ve dünyada bir eşi olmayan bir sağlık kürünü de şifa arayan hastalara sunuyor. Naftalan sinir sistemi başta olmak üzere deri, cilt, kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geliyor. İnanıyorum ki, Azerbaycan sağlık turizmi altyapısını önümüzdeki süreçte çok daha fazla geliştirecek ve uluslararası düzeyde daha çok ziyaretçiye ev sahipliği yapacaktır” diyerek, her iki ülkenin zengin sağlık turizmi potansiyeline dikkat çekti.

Sosyal Medya'da Paylaşın