Türkiye’nin ilk Peynir Müzesi yoğun ilgi görüyor

30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği, dünyanın 18. Türkiye’nin ise ilk ve tek peynir müzesi olarak tescillenen Kars’ın peynir rotası, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Kars’ı yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başlayan Peynir Müzesi, 3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.
“Kültürümüzü ve peynirimizi tanıtmaya çalışıyoruz”
Peynir Müzesi’nde tarihi anlatmak gerektiğini belirten Müze Müdürü Yeşim Koç, “Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Özellikle tarihi açıdan bizim için önemliydi bu bina, tarihimizi de mutlaka gelen misafirlerimize anlatmamız gerekiyordu.” dedi.
Peynir yapımının hareketli olarak canlandırıldığı müzede özellikle Kars peynirlerini tanıtmaya çalıştıklarını vurgulayan Koç, “Kültürümüzü tanıtmaya çalışıyoruz. Kars peynirlerinin imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz. Yayla bölümümüz var, süt sağım alınımız var. Endemik bitki bölümümüz var. Gravyer imalat bölümümüz var. Osmanlı evleri, Rus binalarını tanıttığımız bölümlerimiz mevcut.” diye konuştu.
3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti
Yöresel mutfaklarımızda Peynir Müzesi’nin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Müze Müdürü Yeşim Koç, “Hem turizm açısından çok önemli oldu hem de Kars halkı tarafından da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Şubat ayından beri açık müzemize gelen ziyaretçi sayımız 12 binin üzerinde. Bu yönüyle gurur verici.” şeklinde konuştu.
Kars Peynir Müzesi’nde ahır bölümü, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalat serüveni anlatılırken, geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.
Sosyal Medya'da Paylaşın