Türk pastacılığının başarılı şefi Gürsel Aydın klasiği modernle birleştiriyor

Shangri-La Bosphorus İstanbul, yenilikçi ve kalite anlayışı ile misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Gerek hizmet gerekse de lezzet kalitesiyle şehir otelciliğinin aranan isimlerinden olan Shangri- La Bosphorus İstanbul’da Executive Pastry Chef’i Gürsel Aydın ile bir araya geldik ve keyifli bir sohbete imza attık. 

Daha küçük yaşlarda pastacılık dünyasına merak salan Gürsel Aydın, ilk olarak dönemin en popüler pastanelerinden Konak Pastanesi’nde işe başlıyor. Daha sonraki yıllarda İstanbul’un en iyi restoran ve otellerinde çalışma fırsatı yakalıyor. Çırağan Palace Kempinski, The Ritz Carlton, The St. Regis ve iki Michelin yıldızlı restoran Wolfgang Puck Spago gibi beş yıldızlı otellerde deneyim kazanan başarılı şef, bu birikimini New York’ta çalışma şansı yakaladığı Michelin yıldızlı restoranlarla taçlandırıyor. Yurt dışının vizyonunu geliştirdiğini ve mesleğe bakışını değiştirdiğini dile getiren Aydın, “Amerika vizyonumu, iş kalitemi daha da yukarılara taşıdı. Ben de kendi gelişimim için çok çaba harcadım” ifadelerini kullanıyor. 

“Klasik pastacılığı modernle birleştiriyorum” 

Gürsel Aydın yaklaşık iki yıldır Shangri- La Bosphorus İstanbul’da Executive Pastry Chef olarak görev alıyor. Başarılı şefe pastacılık alanında ilham veren ise yine pastacılıkla uğraşan abisi oluyor. Pastacılığı yaratıcılık ve incelik isteyen bir iş olarak nitelendiren deneyimli şef, bugün Türk pastacılığında işin hakkını fazlasıyla veriyor. Aydın, çalışmalarından şöyle söz ediyor: “Klasik pastacılığı modernle birleştiriyorum. Son dokunuşlarımla şekillendiriyorum ve misafirlerime sunuyorum. Pastacılık aslında bir moda gibi. Her sene trend neyse ona yöneliyor insanlar. Fakat önemli olan vizyonunuzdan yola çıkarak kendi tarzınızı yaratmak. Kendinizi yenilediğiniz zaman ise başarı ister istemez geliyor.” 

“Tedarikçilerimizi dikkatlice seçiyorum” 

Gürsel Aydın, zevkle çalıştığı mutfağında birbirinden eşsiz imza reçeteler çıkarıyor. Misafirlerin daha çok mayhoş tatları tercih ettiğini belirten başarılı şef, cheesecake’den yaptığı rulo pasta ile de Türk pastacılığına yön veriyor. Yılda dört kez menü değişimine gittiklerini dile getiren Aydın, “Sürdürülebilir ve sorumlu tarımı teşvik eden küçük çiftlikleri tercih ediyorum, tedarikçilerimizi dikkatlice seçiyorum” diyor. 

“Her bir ürünümüzün içeriği farklı” 

Aydın; otantik, taze lezzetler yaratma arzusundan yola çıkarak, doğal dünyadan ilham alan tatlıları hazırlamak için mevsimlik ürünler kullanıyor. Ve mükemmel lezzetlerle hazırlanmış eserlerle sonuçlanan, yenilikçi tat ve tekniklerle adeta deneyler yapıyor. Çay saati ile misafirlerine her gün yaklaşık 28 kalem ürün sunduklarını dile getiren Gürsel Aydın son olarak, “Her bir ürünümüzün içeriği farklı. Misafirlerimizin memnuniyeti için beklentilerini göz önünde bulunduruyoruz ve ürünlerimizi buna göre hazırlıyoruz” ifadelerini kullanıyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın