Türk kahvesini dünyaya tanıtan “Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Öyküleri” belgeseli, ABD turnesine başladı

ABD’de Turkish Coffee Lady Vakfı’nın, Türk kahvesinin öyküsünü tüm dünyaya duyurmak için hazırladığı, “Başlangıç: Anadolu’nun Türk Kahvesi Öyküleri” belgeseli, ABD turnesine New York’taki Türk Evi’nde gerçekleştirilen gösterim ile başladı. Türk kahvesinin tarihini ve çeşitliliğini aktaran belgeselde dibek, mırra, menengiç ve safranlı gibi yöresel kahveler de tanıtıldı.

Türk Evi’ndeki gösterimde, sanatçı Hasan Kale’nin kahve yorumlamalarının yer aldığı yaklaşık 1 saat süren gösterisi de yer aldı. Anadolu’nun 8 şehrinin yer aldığı belgeselin yönetmen koltuğunda ise Cihat Bilen oturuyor.

“Türk kahvesi 500 yıllık bir Türk markası”

Turkish Coffee Lady Vakfı kurucusu Gizem Şalcıgil White, “Türkiye’mizin buram buram kahve kokan o güzel yöresel lezzetlerini bugün ABD’de özellikle de New York’taki Türk Evi’nde tanıtabilmek, gerçekten çok büyük bir gurur. Türk kahvesi 500 yıllık bir Türk markası ve bugün dünyanın birçok markasından daha çok değer taşıyor. Hem Türkiye’deki vatandaşlarımıza hem de yurtdışında yaşayan göçmen vatandaşlarımızdan özel bir ricada bulunuyoruz. Lütfen gittiğiniz her kahve dükkanında Türk kahvesi isteyin, menüde olmasa bile Türk kahvesi talep edin ve lütfen artık bir farkındalık uyandıralım” diyerek projeden duyduğu heyecanı paylaştı.

Sosyal Medya'da Paylaşın