Sloven gastronomisi, organik tarım lezzetleri ile bir araya geldi

Yaklaşık 10 yıldır “Vinolus” markası ile organik tarıma katkı sağlayan Türkiye’nin başarılı kadın girişimcilerinden Oluş Molu, sahibi olduğu Sunolus Boutique Hotel’in mutfağında Michelin Yıldızlı Sloven Şef Jorg Zupan’ı ağırladı. Slovenya, İrlanda, Karadağ, Hırvatistan ülkelerin büyükelçilerinin katıldığı etkinlik, aynı zamanda yükselen gastronomi oluşumu JRE’nin Türkiye’deki ilk daveti olma özelliğini de taşıyor.

Cumhuriyet döneminden beri, Kayseri’de tarım ve sanayinin gelişmesi ve modernleşmesinde üç nesildir katkıları olan Molu ailesinin temsilcisi başarılı kadın girişimci Oluş Molu, ailesinin mirasını 2 bin 500 dönümlük arazisinde yaşatmaya devam ediyor. 2009 yılında o dönem hayal olan ‘organik tarım’ mucizesini Kayseri’de öncü olarak başlatan Molu, arazinin içerisinde bulunan Sunolus Boutique Otel’de Vinolus markasıyla Sloven lezzetlerini bir araya getiren özel bir yemeğe ev sahipliği yaptı.

Ljubljana’da bulunan michelin yıldızlı Atelje’nin kurucu şefi olan Jorg Zupan’ın kendi malzemelerini organik Vinolus ürünleriyle buluşturarak oluşturduğu tadım menüsü, aynı zamanda yükselen gastronomi oluşumu JRE’nin de ilk Türkiye organizasyonu oldu. Oluş Molu’nun katkılarıyla Türkiye’ye gelen oluşum 350 şef ve restoran ile 16 üyesi bulunan 42 yaşından küçük şeflerin katılımından oluşuyor.

Michelin Yıldızlı Şef Jorg Zupan imzası

Slovenya’yı Türkiye’de özel bir etkinlikle tanıtmak, iki ülkeyi yakınlaştırmak ve ikili ekonomik ilişkileri kültürel bir katkıyla desteklemenin amaçlandığı etkinlikte, Michelin Yıldızlı Şef Jorg Zupan, Altınbaş Gastronomi Bölümü Şefi ve öğrencileri ile birbirinden eşsiz lezzetlere imza attı.

Büyükelçilerden yüksek katılım

Olağanüstü gastronomi lezzetleri ile JRE Slovenya ortaklığı ve Oluş Molu ev sahipliğinde Sunolus Boutique Hotel’de 30 kişilik kapalı bir grup ile gerçekleşen tadım davetine, Slovenya Büyükelçisi Primož Šeligo, Hirvatistan Büyükelçisi. Hrvoje Cvitanovic, Karadağ Büyükelçisi Perisa Kastratovic ve İrlanda Büyükelçisi Sonya Mc Guinness katıldı.

Sosyal Medya'da Paylaşın