Turizm Yatırımları Forumu’nda turizmin geleceği masaya yatırıldı

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye turizmini yatırım ve finansman boyutunda bir üst noktaya taşımak için Turizm Yatırımları Forumu (TIF) 28-29 Ocak’ta Ruffles Hotel’de yeni çağın yeni turizm ruhuna ve geleceğe odaklanıldı.

Türkiye’nin turizm sektörü öncülerinden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteğiyle gerçekleştirdiği “Tourism Investment Forum-TIF 2020” katılımcıların yoğun ilgisi eşliğinde gerçekleşti.

TTYD Başkanı Oya Narin’İn açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, “Ekonomi, Jeopolitik ve Türkiye’de Turizm Yatırımlarının Geleceği”, “Beklenenin Ötesinde: Küresel Turizm Verilerine Stratejik Bakış”, “Mega Projeler”, “Sanat, Kültür ve Müzelerin Turizm Yatırımları Üzerindeki Etkisi”, “Turizm Rezidansları: Trend ve Geliştirme Fırsatları” ve “Gastronomi- Geleceğin Yeni Yatırım Aracı” gibi panellerde turizmin geleceği, yapılması gerekenler ve yapılması planlanan yatırımlar konuşuldu.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal sunumu sırasında şu bilgileri paylaştı: “Hedefimiz 2023’te toplamda 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm geliri elde etmek.Turizm sezonunu uzatma, harcama eğilimi olan turistleri ülkemize getirme gibi çalışmaların özenle ve hızlı bir şekilde yapacağız. Tabii ki diğer önemli konulardan biri de nitelikli eleman ihtiyacı. Milli Eğitim Bakanlığı ile de çalışmalarımız olacak.”

Küresel marka olmuş otel yatırımlarının, Anadolu’ya yayılmasının sağlanması gerektiğini dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ,“Sektörün sorunlarına çözümler üretmek için Türkiye Turizm Meclisini kurduk. Turizm Meclisimizde, Türkiye’nin en büyük turizm şirketlerinin yanı sıra, Turizm Bakanlığımız ve ilgili diğer kamu kurumlarımız yer alıyor. Artık buralardaki işler, çok daha hızlı sonuçlanıyor. Küresel marka olmuş otel yatırımlarının, Anadolu’ya yayılmasını sağlamalıyız. Zira özellikle yüksek harcama potansiyeline sahip yabancı turistler, böyle oteller arıyor ve bu otellerin bulunduğu yerlere gidiyor” dedi. Turizm sektörünün yeniden ivme kazandığı ve yeni hedeflere doğru yelken açtığı bu dönemde, ihtiyaç duyulan dönüşüme ve sıçrayışa zemin sağlayacak yeni iş birliklerini bu forumla sektöre getirmek istediklerini belirten Oya Narin ise “Bu organizasyonun Türkiye ekonomisi ve turizm sektörü için önemli bir kilometre taşı olacağına inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Dünyada giderek büyüyen gastronomi turizmi trendinin Türkiye’nin sunduğu engin gastronomik deneyimler ile buluşarak ülke turizminin şahlanmasına nasıl katkıda bulunabileceğine dair gerçekleşen ve moderatörlüğünü Inside Counsels Ceo’su Ceren Çerçiler’in yaptığı panelde ise TURYİD Başkanı Kaya Demirer, Doğus Hospitality Group CEO’su Eryiğit Umur ve Sunset Grill & Bar Kurucu ve Ortağı Barış Tansever yer aldı.

Sosyal Medya'da Paylaşın