Thai Mutfağının Pera’daki Özel Adresi: Çok Çok Pera

Tarihi Pera semtinde eski Amerikan Konsolosluk Kompleksi’nin ek binasında yer alan Çok Çok Pera, Ernest Hemingway’den ve 20. yüzyılın başlarında seyahatin altın çağına dahil olan Agatha Christie’den esinlenmiş bir mekân. Çok Çok Pera, Ernest’s Bar’dan Agatha’s yemek odasına kadar, o geçmiş dönemin nefis Tayland mutfağının malzemelerinden oluşan tropikal botaniklerinin eski ve güzel çizimleriyle dolu. Bu özel mekân, Ernest’s Bar’da Hemingway’den ilham alan kokteyller, efsanevi Bar Master Fatih Akerdem’in karışımları ve ardından Agatha’s, Orchids ve Isan Room’da Royal Chef Khun Nuch’un özenle hazırladığı Thai lezzetleri eşliğinde misafirlerini ağırlıyor. Çok Çok Thai, Az Çok Thai ve Çok Çok Pera ile egzotik Tayland mutfağını Türkiye’ye taşıyan başarılı isim Bekir Kaya, Çok Çok Pera markasının hikâyesini anlattı.

“Mutfakta Kraliyet Şefi Khun Nuch var”

Bekir Kaya, doğru yemek yapabilmek için iyi bir mutfak ekibi ve doğru ürün kullanmak gerektiğini belirtiyor. Farklı bir coğrafyanın yemeklerini yapıyorsanız doğru ürünü bulma konusunda çok işiniz var demektir. Özellikle Tayland mutfağında taze baharatların rolü çok önemli. Kaya, 2006 yılından bu yana Tayland üzerinden sürekliliğini sağladıkları tedarik zincirlerinin doğru ürünü kullanmalarını sağladığını söylüyor ve ekliyor: “Kraliyet Şefi Khun Nuch, doğru ürünleri kullanarak Tayland mutfağını yerli ve yabancı müdavimleri ile buluşturuyor. Şef Nuch Çok Çok Thai’de klasik Tayland mutfağını, Az Çok Thai’de Tayland sokak mutfağından esinlenen lezzetleri misafirlerimize sunuyor. Geleneksel tat ve modern pişirme teknikleri ile Tayland mutfağına yeni bir soluk getiren Çok Çok Pera, Şef Khun Nuch’un öncülüğünde modern Tayland mutfağı olarak hizmet veriyor. Kaffir lime yaprağı, Thai acı biberi, kişniş, nane, balık sosu, taze lime suyu ile hazırlanan ‘Isan Usulü Ördek’, zerdeçal, limonotu, havlıcan, Thai acı biberi, Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan ‘Acı Sarı Körili Dil Balığı’ ve yerfıstığı, demirhindi meyvesi, kırmızı köri ezmesi, patates, arpacık soğanla hazırlanan ‘Massaman Körili Kuzu Pirzola’ gibi birçok ürün yaratan Şef Khun Nuch, menüyü belirli aralıklar ile güncelliyor.”

Çok Çok Pera’da ana yemeklerin yanında soslar da özenli bir şekilde servis ediliyor. Mekanın soslarının sırrını anlatan Bekir Kaya, “Denge, Tayland mutfağı için en önemli unsurdur. Tatlar arası denge: acı, ekşi, tatlı ve tuzlu. Yemeklerimizi ve soslarımızı hazırlarken tatlar arası dengeye odaklanıyoruz.” diyor.

“Avrupa’da Thai mutfağına ilgi oldukça fazla”

Thai mutfağının neden bu kadar çok sevildiğine dair açıklamalarda bulunan Bekir Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Uzak Doğu ülkelerinin özellikle 2000’li yılların başında belirlemiş oldukları turizm politikaları sayesinde dünya genelinde Uzak Doğu restoranlarında olağanüstü bir artış oldu. Son yıllarda Tokyo başta olmak üzere Singapur, Bangkok ve Tayvan’daki restoranların ve şeflerin başarısı da eklenince halihazırda Uzakdoğu yemeklerine olan ilgiyi daha da arttırdı.”

Çok Çok Pera, Tayland mutfağının özel lezzetlerinin yanı sıra çok özel kokteyllere de imza atıyor

Kokteyllerini de sorduğumuz Bekir Kaya, kokteyl oluşturmadaki önemli unsurların ana ürün, yönlendirici ve tamamlayıcı olduğunu söylüyor. “Mekanımızda, efsanevi Bar Master Fatih Akerdem ve ekibinin elinden Hemingway’in favori kokteyllerini, Thai bitki ve baharatlarıyla lezzetlendirilmiş özel Thai kokteyllerini, özel rakı kokteyllerini ya da kendi tercihlerinizle oluşturabileceğiniz Negroni twistlerini deneyimleyebilirsiniz. Fatih Akerdem ve ekibi, usta dokunuşları, özgün karışımları ve titiz çalışmalarıyla kokteyl alanında tam anlamıyla yeni bir çağ başlatıyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın