“Ekmeğin lezzetli olması için katkı maddelerine değil, sadece doğal olmaya ihtiyacı var”: 240 Derece

Türkiye’de eskiden yapılan, büyüklerimizin bize anlatmış olduğu mis kokulu, sağlıklı, lezzetli ve ekşi mayalı ekmeği tekrar hayata geçirmeyi düşünüp bu işe başlayan, eskiden tatmış olduğumuz lezzetlerden ilham alan bir marka: 240 Derece. Farklı ülkelerde aldıkları ekmek eğitimleri ile 240 Derece’yi kuran, doğal içerik ve yöntemlerle ürettikleri ekmeklerini tüketicilere ulaştıran iki arkadaş; Cem Melek ve Metin Haras ile 240 Derece’yi konuştuk.

240 Derece, kolay ulaşılma hedefinden yola çıkılarak yine müşterilerin kolay aklında kalacak, yapılan işle bağlantılı, basit ve sade bir isim arayış sürecinin meyvesi. Ekmekler 240 derecelik ısıda pişirildiği için marka da bu şekilde isimlendiriliyor: “Bizce hem sıcak bir isim, hem de yaptığımız işle doğrudan bağlantılı”

240 Derece, tüm ekmeklerinde yıllanmış maya kullanıyor. Markanın ayrıca şekersiz ve glütensiz ürün seçenekleri de bulunuyor. Peki yıllanmış maya ve ticari mayanın ekmek üzerinde yarattığı en büyük değişiklik acaba nedir?

“Ekmeğin lezzetli olması için katkı maddelerine değil, sadece doğal olmaya ihtiyacı var. Ekşi maya devamlı yaşayan, sadece un ve sudan oluşan canlı bir organizma. Biz de bunun bilinci ile mayamızı her gün besliyor, onu canlı tutuyoruz. Ekşi mayada sindirime yardımcı olan birçok yararlı bakteri mevcut. Kuru maya ise yapay bir ürün ve aslında ekmeğin üretim sürecini kısaltmak ve hızlandırmak üzere kullanılıyor. Ekmeği sağlıksız yapan da ne yazık ki ticari maya gibi yapay ürünler, katkı maddeleri ve kısa mayalanma oluyor.”

240 Derece, sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş, çocuklarının ve ailelerinin sağlıklı beslenmesine özen gösteren kişilere ve diyetetik beslenenlere uygun birçok ürün çeşidine sahip. Ağırlıklı olarak bu kişileri hedefleyen ürünler üzerinde çalışan ve bunları üretmeye devam eden artizan ekmek ustası, “lezzetli olan sağlıksızdır” algısını çürütmek için ise çaba gösteriyor.

Ekmek dışında birçok tatlı, kurabiye, sos seçenekleri ile müşterilerine geniş bir ürün skalası sunan 240 Derece’nin önceliği tüm lezzetlerinin katkısız, sağlıklı ve nefis olması: “Yemek ilgi alanı olan 2 arkadaşız. ‘Lezzeti nasıl daha yukarıya taşıyabiliriz?’ ‘Sağlıklı ürünü daha farklı olarak nerelerde kullanabiliriz?’ ve ‘Farklı bir lezzet yakalayıp diğer üreticilerden nasıl ayrışabiliriz?’ konularını düşünerek devamlı yenilikler getiriyoruz. Balkabaklı ekmek gibi dönemsel üretimlerimiz de bu kapsama dahil diyebiliriz”

Ar-Ge çalışmalarını sürdüren marka, müşterilerinin ihtiyaçlarını dinleyip bu ihtiyaçlara yanıt vermeye odaklanıyor: “Müşterimizin karşısına her zaman “en iyi” olarak çıkmak birinci önceliğimiz” 240 Derece ekmekleri, 3 gün boyunca oda koşullarında ve 3’üncü günden sonra buzdolabı poşetinde 1 ay boyunca buzdolabında, 6 ay buzlukta muhafaza edilebiliyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın