Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul heyecan veren bir gastronomik deneyim sunuyor

Kocataş ve Sait Paşa Yalıları’nın tarihi dokusunun modern dokunuşlarla birleştiği Six Senses Kocataş Mansions, Boğaz’ın kıyısında tarih ve misafirperverlikle buluşuyor. Zengin gastronomik deneyimiyle de unutulmaz lezzetlere ev sahipliği yapan oteli Executive Chef’i Özgür Üstün’den dinledik.

Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul, 1997 yılında büyük bir yangın geçirerek kullanılamaz hale gelen Kocataş fabrikası arazisinin özgün mimarisine saygı duyularak modern dokunuşlarla yeniden hayat buluyor. Mutfak sanatlarının otelin iddialı olduğu alanlardan biri olduğunu dile getiren Özgür Üstün, “Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul, Eat With Six Senses (Altı Duyuyla Yemek) felsefesine dayalı benzersiz ve son derece modern yiyecek ve içecek seçeneklerine öncülük ediyor” diyor.

Özgür Üstün için mutfak aileden gelen bir meslek. Başarılı şefin büyük bir heyecanla adım attığı mutfak hayatında en büyük hedefi ise alanında en iyilerden biri olmak. Kariyerine yurt dışında başlayan Üstün hikâyesini şu sözlerle sürdürüyor: “Dubai’de 6 yıl içerisinde sırası ile Kempinski Oteli, Park Hyatt ve Armani Otel’de farklı mutfaklarda üst düzey şeflerle çalıştıktan sonra 2012 yılının ortalarında Türkiye’ye geri döndüm. Sonrasında kariyerime Swissôtel The Bosphorus Istanbul, The Grand Tarabya Oteli, Marriott Otel Şişli ve St. Regis Otel’de devam ettim. Geçtiğimiz Mart ayından bu yana ise Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul’da görevime devam ediyorum.”

Six Senses Kocataş Mansions İstanbul’da lezzet geçidi

Six Senses Kocataş Mansions, bünyesinde çok değerli restoranları barındırıyor. Dünyaca ünlü restoratör Richard Sandoval, kendi imzasını taşıyan lezzetleriyle Toro Latin Gastro Bar’da misafirlerini gastronomik bir yolculuğa çıkarırken; Osmanlı döneminden kalma bir su sarnıcının içerisine inşa edilen Defne Restaurant ise, Eat With Six Senses felsefesi ile soğuk ve sıcak mezeler, pideler ve ana yemeklerin yanında sezonun meyveleri ile yapılan tatlı ve sorbelerin oluşturduğu zengin bir menü sunuyor. Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıkların yalının tarihi atmosferinde sunulduğu Kahve Lounge’da her gün servis edilen geleneksel İngiliz çay saatiyle ev yapımı reçeller ve çörekler misafirlere alışılagelmişin dışında bir deneyim yaşatıyor.

Humustan Tuna Nikkei’ye uzanan en sevilen lezzetler

Six Senses, mevsiminde ve yerel ürünlerden oluşan menüler oluşturuyor. Öne çıkan lezzetlerden söz eden başarılı şef, “Defne Restaurant’ta özellikle humus çok özel bir lezzet. Yine ara sıcak mezelerimizden patlıcan tabağımız çok beğeniliyor. Sütlacımız ise kendi yorumumuzu kattığımız ve herkesin deneyimlemesi gereken bir tat. Öte yandan Toro Latin Gastrobar’ın kendine has Nikkei mutfağından çıkan lezzetleri İstanbul’da farklı mutfak deneyimi arayanlar için kaçırılmaması gereken bir alternatif. Sushi rollerimiz öne çıkan ürünler içerisinde yer alırken, Tuna Nikkei ise benim olduğu kadar tadımını yapan herkesin beğeneceği lezzetlerden biri” ifadelerini kullanıyor.

“Fermantasyona önem veriyoruz”

Six Senses Kocataş Mansions’ın şehirde sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımla hizmet veren ilk ve tek oteli olduğunun altını çizen Üstün, sıfır plastik atık felsefesiyle, plastik yerine genellikle ahşap malzemeler kullanıldığını belirtiyor. Hedefinin Six Senses Kocataş Mansions, İstanbul’u şehirde yiyecek içecek anlamında tercih edilen en iyi mekânlar arasına taşımak olduğunu dile getiren Özgür Üstün sözlerini şöyle sonlandırıyor: “2021 yılı içerisinde çok güzel iki projemiz daha geliyor. Organik bahçemizdeki sebze ve meyvelerimizi bahçemizi daha da büyüterek geliştireceğiz. Fermantasyona önem veriyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın