Severek yediğimiz İtalyan lezzeti risotto’yu gurmelerimize sorduk

Geleneksel bir İtalyan lezzeti olan risotto, Türk damak tadına da uyum sağlıyor. Pilavı andıran bu yemek zaman zaman şarap veya soğan katılarak hazırlanıyor. İtalyanca’da pirinç anlamındaki riso sözcüğünden türemiş olan risotto, İtalyan mutfağının en önemli yemeklerinden biri olarak hem ülkemizde hem de dünyada büyük ilgi görüyor. Biz de İstanbul’daki en lezzetli risotto adreslerini gurmelerimizden öğrendik.

Sunset

Sunset’te risotto, bir kadeh roze şarapla mükemmel uyumu olan bir yaz sonu yemeği. Acquerello pirincin tatlı kırmızı soğan, rezene tohumu tozu, fırınlanmış biber, taze kişniş ve buharda pişirilmiş ahtopot ile pişirilmesi ve son dokunuşun acı biber ve limon yağı ile yapılması risotto’ya farklı bir yaklaşım getiriyor.

Morini

Morini, gerçek New York deneyimini Zorlu Center’da yaşatıyor. Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Michael White ve üç Türk yatırımcı kadın Başak Soykan, Aslı Sayar ve Yaprak Baltacı tarafından hayata geçirilen marka; risotto’larıyla şehrin en çok tercih edilen noktalarından oluyor.

Paper Moon

Sicilya usulü lezzetleri ile tanınan Paper Moon, 1996’dan beri İtalya mutfağı sevenlere eşsiz tatlar sunuyor. Zengin mutfağı, İtalyan konseptleri ve adından söz ettiren mutfakları ile misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. 1997 Institutions Interior Design Award ödülüne sahip olan Papermoon, risotto’ları ile en iyiler arasında yerini alıyor. Safranlı ve ıspanaklı “Risotto Allo Zafferano Con Spinaci” ise risotto alternatiflerinin en yenisi.

Da Mario

Şehrin en iyi İtalyan restoranlarından Da Mario, mevsimsel lezzetlerle hazırlanan yeni menüsünü misafirlerinin beğenisine sunuyor. İtalyan mutfağının en iyi temsilcilerinden Da Mario, yıllardır değişmeyen lezzet ve hizmet kalitesi ile risotto’nun da en iyi adreslerinden oluyor.

Spago

Nişantaşı’nın vazgeçilmez noktası The St.Regis İstanbul’da yer alan ve 2 Michelin yıldızlı dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck’ın ikonik restoranı Spago İstanbul, risotto’da fark yaratıyor. Menünün her daim önemli öğesi olan lezzet, risotto severlerin vazgeçilmezi oluyor.

La Scarpetta

Etiler’de gözlerden uzak bir arka bahçede, İtalyan lezzetlerini meraklılarıyla buluşturan Trattoria La Scarpetta; sunduğu menüsü, servisi ile farklı bir İtalyan tecrübesi vadediyor. İsmini İtalyanca’da ayakkabı anlamına gelen Scarpa’dan türetilmiş ve halk arasında ‘tabağın dibinde kalan yemeğin suyunu sıyırmak için kullanılan lokma’ anlamında kullanılan La Scarpetta’dan alan mekân; risotto’suyla ilk tercih edilen adreslerden oluyor.

Antica Locanda

Antica Locanda, geleneksel İtalyan mutfağının şehirdeki gerçek temsilcilerinden. Mekân, Milano doğumlu deneyimli şef Gian Carlo Talerico ve eşi Beldan Erkkul tarafından 2011 yılında kapılarını açıyor. Yöresel çeşitliliği öne çıkarmayı amaçlayan mekân, imza lezzeti mantar ve eritilmiş peynir kremalı risotto Carnaroli ile en sevilenlerden oluyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın