Sakhalin İstanbul Zorlu Center’da Açıldı

Boris Zarkov’un 2010 yılında kurduğu White Rabbit Family’nin kollarından biri olan Sakhalin; Moskova, Dubai ve Bodrum’dan sonra İstanbul’da Zorlu Center’da açıldı. Sakhalin İstanbul mutfağında uluslararası bir ekibin olduğunu anlatan şef Alexey Vershinin, İstanbul’a yeni bir soluk getirecek restoranı anlattı.

Bodrum, Moskova ve Dubai’den sonra İstanbul’a yeni bir soluk getirecek olan Sakhalin İstanbul, Zorlu Center’da kapılarını açtı. Sakhalin İstanbul’un Executive Şeflerinden biri olan Alexey Vershinin, aşçı bir aileden geliyor: “Annem şehirde oldukça tanınmış bir şefti ve bu nedenle evimizde her zaman çok misafir olurdu” diyerek kendi hikayesini anlatmaya başlıyor. Annesi gibi dedesinin ve babasının da şef olduğunu dile getiren Vershinin, “Ben bir ‘aşçı takımında’ büyüdüm ve hâlâ orada bulunuyorum. Aslında babam bana ilk işimi restoranda veren kişiydi. Bana karşı çok sertti. Başlangıçtaki motivasyonum, babama değerimi kanıtlamak ve onun benimle gurur duymasını sağlamaktı. Zamanla onun restoranında baş aşçı olarak yükselmeyi başardım” diyor. Her şeyi bırakıp Moskova’ya gitmeye karar veren şef Alexey, Alexander Nikolaevich’ten staj yapmak için izin istediğini ve stajdan sonra ‘Kızıl Meydan’ restoranında iş bulduğunu anlatıyor. Zaman içerisinde Avrupa’da stajlar yaptığını ve büyük etkinliklerde deneyim sahibi olduğunu belirten Sakhalin İstanbul Executive Şefi Alexey Vershinin, şöyle devam ediyor: “Restoranın başarılı olmasından önemli olan takımdır. Şimdi harika bir takımım var. Harika bir mentor ve arkadaşım olan Boris Zarkov ile projeler yaratma fırsatımız var.”

Şef Alexey Vershinin’in top 10’u

Şef Vershinin, Sakhalin İstanbul’da top 10 yemeği olduğunu dile getiriyor: “Bunları her zaman yerim ve misafirlerimize de öneririm: Meze çeşitleri, dana carpaccio ile roka salatası, ‘üç ton balığı’ tartarı, tempura karides sriracha-mayolu, yengeçli dolma, tom yum çorbası, kabak .orbası stracciatella ile, sarı kuyruklu tataki shiso-ponzu sosu ile, ‘Sakhalin’ salatası, istiridye spagetti.”

İçecekler konusunda ise Sakhalin İstanbul kokteyllerinin her yemeği tamamlayıcı özellikte olduğunu söyleyen Vershinin, “Bar yöneticimiz; Sakhalin Fish, Calamar ve Pure Love gibi özel kokteylleri öneriyor” diyor.

Havyarın önemi

Menünün büyük bir kısmının misafirler tarafından eşit popülerlikte karşılandığını belirten şef Alexey Vershinin, kişisel olarak öne çıkarmak istediği bir lezzet olduğunu söylüyor ve bunun da havyar olduğunu dile getiriyor: “Bu, zengin bir geçmişe sahip çok ilginç bir ürün. İki yıl önce ‘Tüm Hayat Havyardır’ adlı bir set geliştirdiğimiz süreçte, bu en ünlü ve gizemli Rus lezzetinin geçmişini ve geleceğini araştırmaya zaman ayırdık” diye konuşan isim, havyarın; nasıl ucuz ve yaygın bir üründen pahalı ve nadir bir lezzete dönüştüğünü, dünya çapında Rus kültürünün gastronomik bir ihracat aracı haline geldiğini, tarihini, günlük tüketim ritüellerini, kullanılan aletleri ve tabaklarla nasıl iç içe geçtiklerini incelediklerini söylüyor.

Sakhalin İstanbul mutfağında mevsimsellik ve yerel ürün kullanımı

Sakhalin İstanbul mutfağındaki mevsimsellik ve yerel ürün kullanımına değiniyoruz. Şef Alexey, Türkiye’de çok fazla Rus ürünü kullanmadıklarını ve yerel ürünlere öncelik verdiklerini söylerken, misafirlerin Rus imzasını tanıdıklarını anlatıyor: “Çünkü Rus mutfağının kendine özgü, belirgin bir tadı var ve bunu ilk notadan itibaren net bir şekilde algılayabiliyorlar.” 

Mutfakta uluslararası bir ekibin olduğunu anlatan şef, “Türkiye’deki mutfakta; Kanada, ABD, Türkiye ve Rusya’dan gelen şefler yan yana çalışıyor” diyor. Takım kurmanın merkez ofis tarafından yapıldığını anlatan şef Alexey, her bir şefin Türkiye’nin kültürel dokusunu keşfetmek, yerel pazarları ziyaret etmek ve yerel ürünleri seçmek için seyahat ederek ilham aldıklarını söylüyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın