Rusya’nın Kamçatka yarımadasında büyük çevre felaketi!

Dead octopuses

Rusya, Kamchatsky yakınlarındaki Kamçatka yarımadasının mücevherlerinden biri olan Khalaktyrsky plajı büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya.

Plajın siyah volkanik kumları, Dev Pasifik ahtapotlarından foklara, deniz kestanelerine, yıldızlara, yengeçlere ve balıklara kadar yüzlerce ölü deniz hayvanıyla dolu bir durumda. Yerel sörfçüler tarafından tercih edilen ve turistler tarafından sevilen Pasifik Okyanusu dalgalarının rengi şu anda açık bir sarı ve güçlü bir zehirli koku ile çevreleniyor. Dalgıçlar, deniz hayvanlarının durumunu güncellemek için kontrollere devam ediyorlar ve en güçlü deniz kabuklularının bile sahilde ölü bir şekilde olduğuna göstererek su altı yaşamının ortadan kalktığını belirtiyorlar. Fokların ise dalmayı reddederek yüzeyde mümkün olduğunca uzun süre harcamaya çalıştıkları tespit edildi.

Specialists of Roshydromet take the samples of water

Yerel sörfçülerin bağlı olduğu bir topluluk, üç hafta önce, gözlerinde yanma hissi, şiddetli baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı ve sudan çıktıktan sonra görme kaybı hissi gibi birçok sorun yaşadıklarını söyleyerek plajla ilgili büyük problemlere işaret etti.

Dead sea life at Malaya Lagernaya Bay
Sosyal Medya'da Paylaşın