Restoranların açılma kararı bugün netlik kazanacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restoranların ne zaman açılacağı konusunda Kabine Toplantısı’nı işaret etti, “Verilere göre gerekirse bir esneme yapılabilir” dedi.

Koronavirüs kapsamında uygulanan kısıtlamalar bugün yapılacak kabine toplantısının öncelikli gündemini oluşturacak. Restoran, lokanta ve cafe’lerin HES kodu uygulaması ile açılması konusunda esnaf ve işletme sahiplerinden gelen talepler kabine toplantısında ele alınacak.

Koronavirüs vaka sayısının 30 binden 5 binlere gerilemesi ve hasta sayısının binin altında seyretmesiyle tedbirlerde gevşemeyi gündeme getirmişti.

Uzmanlara göre, kademeli esnemeye geçilebilmesi için 5 binlerde seyreden günlük vaka sayısının binin altına düşmesi ve aşılamada ikinci kademeye geçilmesi gerekiyor.

TRT Haber’de yer alan bilgilere göre; normalleşme süreci, daha önce olduğu gibi yine adım adım ilerleyecek. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili düzenlemeler ilk adım olacak. Buna göre, öncelikle hafta içi 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının 23.00’e çekilebileceği konuşuluyor. Hafta sonu, 56 saat süren kısıtlamaların, gündüz için kaldırılması da gündemde.

Restoranlar açıldığında hangi önlemler alınacak?

Restoran, lokanta ve cafe’lerin de belli kurallarla yeniden müşteri kabul etmeye başlayabileceği konuşuluyor.

Türk Standartları Enstitüsü, normalleşme sürecine geçildiğinde restoranlarda alınacak tedbirleri belirledi. Restoranlarda masalar arasındaki mesafeye dikkat edilecek, müşteriler HES kodu sorgulanarak içeri alınacak. Her masada hijyen ürünleri yer alacak. Çatal, kaşık ve bıçaklar paketli şekilde masaya koyulacak.

Masalar her müşteriden sonra temizlenecek. Restoranlarda masalar sosyal mesafeye uygun şekilde hazırlanacak.

Sosyal Medya'da Paylaşın