Pandemide hız kesmedi: Bodrum’da yatırım büyüklüğü 5 milyar dolara ulaştı

Bodrum’da son yıllarda artan yerli ve yabancı yatırım pandemi sürecinde de hız kesmeden devam ediyor. İlçede şu anda otel, gayrimenkul, hastane, sağlık turizmi, spor, altyapı gibi tüm alanlarda süren yatırımların büyüklüğü 5 milyar dolara ulaşmış durumda.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’a yönelik pandemi sürecinde devam eden yatırım ve turizm faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aras, ilçede devam eden yatırımların büyüklüğünün 5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Küresel salgının her turizm destinasyonu gibi Bodrum’u da olumsuz etkilediğini belirten Aras, yabancı turist sayısındaki kayıplarının yüzde 90’a vardığını, buna rağmen ocak-ağustos döneminde ilçeyi 100 bin yabancının ziyaret ettiğini bildirdi.

Aras, turizm sezonunun pandemi nedeniyle uzadığını, otellerde doluluk oranının sezon sonu olmasına rağmen iyi düzeyde olduğunu kaydetti.

“Yerli turist temmuzdan itibaren Bodrum’a akın etti”

Yabancı turistteki kayba karşı yerli ziyaretçilerden ciddi ilgi gördüklerini ifade eden Aras, “Pandemiye rağmen yerli turist temmuzdan itibaren Bodrum’a akın etti. Bodrum’da ikinci evi olanların da kente gelmesiyle ilçemizde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Bu sayede kaybımız bir nebze de olsa hafifledi” diye konuştu.

Aras, Bodrum’un resmi nüfusunun yaklaşık 180 bin olduğunu aktararak, “İlçeden ikamet eden nüfusumuz yazlıkçıların gelmesiyle yazları 400 bine ulaşır. Eylül itibarıyla tekrar 200 binlere gerilemeye başlar. Ancak bu yıl söz konusu azalma yaşanmadı. Hala 400 bin kişi Bodrum’da kalıyor. Salgın nedeniyle yazlıkçılar kışın da Bodrum’da kalacak” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medya'da Paylaşın