Özsüt Genel Müdürü Latif Aral: “Markamızın gücü ve yaptığımız planlarla fena olmayan bir yıl yaşayacağımıza inanıyoruz”

Mutfağına sadece en taze malzemelerin girdiği ve yemeye doyamayacağınız tatlılarıyla yıllardır zirvede olan Özsüt, pandemi sürecinde de lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeden çalışmalarını devam ettiriyor. Tüm kurumlar gibi, pandemiden dolayı ilk defa mağazalarını kapatmak durumunda kalan Özsüt, bu süreçte de müşterilerine hizmet vermekten geri kalmamak için hijyen koşullarını değiştiriyor, basılı menüyü kaldırarak tamamen dijital menüye geçiş sağlıyor ve online satış kanallarını geliştiriyor. Kısacası, müşterilerinin sağlığını ve mutluluğunu en üst seviyede tutmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Özsüt Genel Müdürü Latif Aral, mağazalarının kapanmasından ötürü etkilenme oldu diyecek kadar sıkıntı yaşamadıklarını belirtiyor.

Kısıtlama uygulamaları kapsamında, farklı stratejiler hayata geçirerek ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik farklı ürünler sunduklarını ve bu şekilde de ciroları oldukça geliştirdiklerini söyleyen Özsüt Genel Müdürü Latif Aral, “Mağaza tarafında, kapalı dönemde dahi bayilerimizi hiç yalnız bırakmadık ve online toplantılar ile kısıtlamaların kalkacağı tarih için bayilerimizin hazır olmalarını sağladık. Online satış kanallarını kuvvetlendirmeye çalıştık; online satış için her ne kadar yüksek komisyonlar ödense de gün sonunda en önemli kanal olarak karşımıza çıktı. Dolayısıyla, bayilerimizi de online kanallara yönlendirdik. Markanın gücüyle ve çalışmalarımızın da olumlu etkisiyle hızlı bir iyileşme yaşadık” diyor.

Paket servis konusunda, “Bu iş nihayetinde para kazanmak için yapılıyor. Verilen komisyonları, valeye ödenen masrafı, yemek kartlarının tahsilat sonucunu ve ona ödenen komisyonu alt alta sıraladığımızda, maalesef bayimiz o satıştan çok fazla bir şey anlamıyor. Ancak içinde bulunduğumuz süreç de paket servis ile satıştan vazgeçemeyeceğimiz bir dönem, bu yüzden kendi online sistemimizi de kuvvetli bir şekilde devam ettireceğiz” diyen Aral, kendi online sistemlerini İzmir’de denemeye aldıklarını ve başarılı bir iş çıkarttıklarını söylüyor.

“Sütlü tatlı bizim geleneksel tarafımız”

Özsüt markasının ürün yelpazesi çok geniş ve 100’den fazla ürüne sahipler. Bu noktada, menü konusunda devamlı bir yenilik halinde oldukları söylenebilir. Sütlü tatlılar ve pastacılık tarafında ise birbirinden farklı uygulamalara gidiyorlar. “Sütlü tatlı bizim geleneksel tarafımız. Pastacılık ve unlu mamuller tarafında ise daha inovatif çalışmalara imza atıyoruz” diyen başarılı yönetici, Özsüt müşterisinin geleneksel taraftan asla vazgeçemeyeceğini ve bu konuda bilinçli tüketiciler olup markalarına sahip çıktıkları için de reçeteler konusunda herhangi bir değişikliğe gitmediklerini aktarıyor.

Markanın pastacılık tarafında ise başarılı projeler oluşturacaklarını söyleyen Aral, “Pastacılık tarafında markamızın zaman içerisinde oluşmuş inanılmaz bir inovatif yanı var. 2021 yılında menü çalışmalarımızı yurt dışı mağazacılığına ve ihracat kanalına göre oluşturmayı planlıyoruz. Bir katalog hazırladık ve hedef ülkeler belirledik. Menü çalışmalarında da esas mücadelemiz orada görünecek. Yurt dışına pastayı donuk şekilde göndereceğiz” diyor.

Müşterinin gözü önünde üretim yapmaya hazırlanıyorlar

Özsüt’te her zaman yeniliklerle karşılaşmak mümkün. Ekmekler, kruvasanlar ve çikolatalar da markanın hem yeni hem de lezzetli bir başka yüzünü oluşturuyor. 2021 yılı içerisinde bu alanlarda hayata geçirilecek bir diğer uygulama da üretimi fabrikada yapmak yerine mağazada yapmak. “Son derece butik bir şekilde pasta, dondurma, çikolata ve ekmeği mağazada, müşterinin gözü önünde yaratmak istiyoruz” diyen Aral, şimdilik bu uygulamanın 5 mağaza ile sınırlı olarak planlandığını da sözlerine ekliyor.

Özsüt’ün 2021 yılı için hedef ve projeleri

2021 yılında Özsüt’ün öncelikli hedefleri arasında ürün çeşitliliğini arttırmak, Orta Doğu ve Balkan ülkelerinde hizmete başlamak, yeni markası olan ‘Bonton’ ile yeni projeler oluşturmak ve butik üretime yönelik mağaza içi üretimin artacağı ve yüksek gelirli müşteriyi hedefleyen ‘açık mutfak’ konseptli bir mağaza yapısına sahip olmak yer alıyor. Özsüt Genel Müdürü Latif Aral, sözlerini şu şekilde noktalıyor: “Tüm tasarladığımız projelerimizle beraber, 2021 yılında tekrar açılmayı bekliyoruz. Markamızın gücü ve yaptığımız planlarla fena olmayan bir yıl yaşayacağımıza inanıyoruz”.

Sosyal Medya'da Paylaşın