Ödüllere Doymayan Yıldız Şef Joris Bijdendijk, Dünyaca Ünlü Gastromasa Konferansı & Fuarı’na Geliyor!

Amsterdam’da RIJKS Restaurant’ın sahibi ödüllü yıldız şef Joris Bijdendijk, 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yerini alacak.

Türkiye ile dünya gastronomisi arasında köprü görevini sürdüren ve dünya gastronomi etkinlikleri arasında ilk iki sırada yer alan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın 8.’si 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Konferansın teması ise “Coğrafya” olacak. Gastromasa Konferansı bünyesinde yer alacak Gastromasa Hospitality, Gastromasa Coffee, Gastromasa Bar ve Gastromasa Pastry konseptleri, sektöre yön veren dünyaca ünlü gastronomi profesyonellerini aynı çatı altında buluşturacak. 60’tan fazla dünyaca ünlü şef ve pasta şefi, 30’dan fazla barista, sommelier ve miksolog, 200’den fazla profesyonel konuşmacı, turizm ve konaklama sektörünün en önemli yatırımcıları, ünlü şefler, gastronomi profesyonelleri, genel müdürler, F&B müdürleri, satın alma müdürleri ve daha birçok konuk 8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda yer alma fırsatı bulacak.

Joris Bijdendijk ve Restoranı RIJKS Hakkında

Bijdendijk, Kasım 2014’te kapılarını açan restoran RIJKS®’nin Executive Chef’i olma görevini sürdürüyor. Bijdendijk, sadeliğiyle Hollanda ürünü tarafından karakterize edilen “Low Lands mutfağını” tanıttı.

Hollanda topraklarından gelen malzemelerden ilham alan şef, genellikle yüzyıllar boyunca Hollanda mutfağını etkileyen birçok uluslararası lezzeti kullanıyor.

Bijdendijks’in güzel ürünlere ve iyi yemeklere olan sevgisi ise erkenden gelişmiş. Joris Bijdendijk, 16 yaşında Amsterdam’da ünlü bir restoranın mutfağında bulaşıkçı olarak çalışırken, kariyerine şef olarak devam etmeye karar verdi. Yolunu doğru bir şekilde çizen şef, önce balıkçılardan, kasaplardan ve çiftçilerden bilgi almak ve daha sonra teknik olarak en iyi şeflerden eğitim almayı amaçladı. Bijdendijk, 19 yaşında Ron Blaauw’un mutfağında çalışmaya başladı. Blaauw’un kanatları altında hızla gelişti. Bijdendijk, sadece altı yıl içinde mutfak şefi pozisyonuna terfi etti. Şef daha sonra macerasına Fransa’da devam etti. Önce Chef de Partie olarak görev aldı ve daha sonra ünlü yıldızlı restoran Le Jardin des Sens**’te Sous Chef olarak çalıştığı Montpellier’e gitti. 2012’de Bijdendijk, Amsterdam’daki Hotel de Grand’daki Bridges restoranında şef olarak çalışmak için Hollanda’ya döndü. 2014 yılında Rijksmuseum’daki RIJKS® restoranında Executive Chef olmak üzere kolları sıvadı.

Şık ve zevkli bir konumda yer alan bir restoranda akşam yemeği yemek, son yıllarda giderek daha fazla yaygınlaşan bir trend. 2014 yılında RIJKS, Rembrandt, Vermeer ve diğer birçok ünlü sanatçının başyapıtlarından oluşan bir koleksiyonun sergilendiği Hollanda ulusal sanat ve tarih müzesi olan Amsterdam’daki Rijksmuseum’da kapılarını açtı. Joris Bijdendijk, en başından beri restoranın Executive Chef’i oldu, ancak bu güzel restoranın şefi olmaktan daha da fazlasını yapıyor.

Joris Bijdendijk “Low Food” hareketini başlattı ve Wils adında ikinci bir restoran kurdu. RIJKS’teki genç ve gelişmekte olan ekibi, Hollanda topraklarında yetişen malzemelerden ilham alırken, aynı zamanda yüzyıllar boyunca Hollanda mutfağını etkileyen birçok uluslararası lezzetten de yararlanıyor. 2017 yılında bir Michelin yıldızıyla ödüllendirilen RIJKS, sadece eşsiz konumuyla değil, enfes mutfağıyla da görülmeye değer.

Rijksmuseum, Amsterdam’ın Güney ilçesindeki Müze Meydanı’nda, Vondelpark’tan sadece bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Rembrandt ve Vermeer’in şaheserleri de dahil olmak üzere sanata ve tarihe adanmış bir koleksiyona sahip olan müze, Amsterdam’a bir gezi planlıyorsanız kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Restorana adımınızı attığınız anda lüks bir brasserie’ye giriyormuşsunuz gibi bir his uyandırıyor. Güzel ahşap parke zemin, siyah-kahverengi masalar ve krem rengi sandalyeler, yemek alanında sıcak bir atmosfer sağlıyor. Restoran en az 120 kişilik; ve bu da RIJKS’i Hollanda’nın en büyük Michelin yıldızlı restoranı yapıyor.

Dutch Masters’ın ikonik şaheserlerinin sergilendiği bir Rijksmuseum turunun ardından, Amsterdam gezinizi müzenin Philips Kanadı’nda yer alan bu Michelin yıldızlı restoranda bir yemekle tamamlayabilirsiniz. The World’s 50 Best Restaurants’ın The World’s 50 Best Discovery listesinde yer alan, Gault & Millau rehberinde 17 puan ve dört şapkaya sahip olan Rijks, çevre şehirlerden Hollanda ürünleri içeren yenilikçi bir menü ile şef Joris Bijdendijk’in Amsterdam’a adeta bir armağanı.

Sosyal Medya'da Paylaşın